Tisková zpráva: Německo opět na špatné straně dějin – demonstrace ve čtvrtek 18. dubna 2024 v 17:30, Malostranské nám., Praha

16. dubna 2024 | Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě | událost na facebooku

Tisková zpráva Ne naším jménem k demonstraci proti rozehnání Palestinské konference v Berlíně, proti německé spoluvině a umlčování

Iniciativa Ne naším jménem! a další propalestinská sdružení svolávají na čtvrtek 18. 4. 2024 od 17:30 na Malostranské náměstí v Praze demonstraci proti rozehnání Palestinské konference v Berlíně, proti německé spoluvině na izraelských válečných zločinech v Gaze a proti umlčování (pro)palestinských hlasů v Německu. Demonstrující se odtud odeberou k budově velvyslanectví SRN ve Vlašské ulici.

Německá policie rozehnala v pátek 12. 4. 2024 pod účelově smyšlenými důvody dlouho organizovanou Palestinskou konferenci v Berlíně. V konferenční místnosti vypnula proud v momentě, kdy promlouval přeživší etnického čištění Palestiny – Nakby a zatkla a odvlekla židovského aktivistu z pořadatelské iniciativy Židovský hlas za mír. Dalším řečníkům včetně bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise bylo znemožněno vystoupit, zahraniční řečníci byli perlustrováni či vyhoštěni a účastníci konference vytlačeni z místa konání.

Německé úřady tak zakázaly konferenci o lidských právech, zakázaly kritiku izraelské okupace, apartheidu a válečných zločinů, kterých se Izrael dopouští na palestinských okupovaných územích a genocidy, kterou už půl roku provádí v Gaze. Německá policie zamezila židům, Palestincům, Němcům i zahraničním účastníkům diskutovat o možných východiscích k překonání násilí a k dosažení spravedlnosti a míru.  

Tato událost však není v současné německé politice ojedinělá.

Na posledním Berlinále tleskala německá ministryně kultury podle svých vlastních slov „pouze izraelskému tvůrci“, ačkoliv ten vystoupil společně a nedílně i s umělcem palestinským. Umělci, kteří projevili solidaritu s Palestinci, vystoupili kriticky vůči válce proti Gaze a žádali příměří, byli nařčeni z antisemitismu, což rozpoutalo vlnu nenávisti a výhružek násilí vůči nim.

Německo se u Mezinárodního soudního dvora (ICJ), kde je Izrael vyšetřován z možného páchání genocidy, přihlásilo jako jeho obhájce, tedy obhájce někoho, kdo se dopouští masového vraždění civilního obyvatelstva a masové destrukce.

To je jen několik z mnoha případů německé spoluviny na izraelské genocidě v Gaze, německého umlčování kritických hlasů a německé kriminalizace hnutí solidarity s Gazou a s Palestinci. Svědomí Německa a svědomí prvního světa tak dnes zachraňují rozvojové země se svou zkušeností německé genocidy (Namibie), či koloniálního útlaku (Nikaragua), které Německo za podporu izraelské genocidy v Gaze žalují u ICJ.

Pojďme Německu ukázat, že opět stojí na špatné straně dějin.

Pojďme Německu připomenout, že poučení z páchání vlastní genocidy není v tom, že bude podporovat genocidu u druhých.

Pojďme Německu říct, že nikdy více znamená nikdy více pro nikoho! 

V Praze 16. dubna 2024

Související odkazy:

a2larm.cz: V Berlíně policie vtrhla na propalestinskou konferenci a ukončila její průběh

a2larm.cz: Německá ministryně kultury prý tleskala na Berlinale pouze izraelskému tvůrci, palestinskému nikoliv

This entry was posted in Akce and tagged . Bookmark the permalink.