Pozastavení všech obchodních smluv mezi EU a Izraelem

Dopis adresovaný českému premiérovi, ministru zahraničí a europoslancům a europoslankyním. Je součástí výzvy palestinských organizací a hnutí zdola Evropské unii.  Výzva je určena všem občanům EU. Podrobné info zde.

Podepište dvakrát:

1) Podepište dopis českému premiérovi a ministru zahraničí: http://act.palsolidarity.org/lobby/25/

2) Podepište dopis českým europoslancům a europoslankyním: http://act.palsolidarity.org/lobby/26/0/Czech+Republic

Prosíme, podepište a pošlete oba dopisy (1 + 2). Děkujeme.

Vzor dopisu

Pane premiére, pane ministře zahraničí, poslanče/poslankyně Evropského parlamentu,

jsem hluboce znepokojen/a spoluvinou EU na porušování lidských práv a válečných zločinech páchaných na palestinském lidu ze strany Izraele. Vítám nedávná prohlášení, která vydali evropští zástupci ohledně jednostranných akcí Izraele, jako jsou například výstavba osad na Západním břehu Jordánu, pokračující blokáda a útoky na Pásmo Gazy, ale i pokračující demolice palestinských domů, ilegální anexe okupovaného Východního Jeruzaléma, svévolná zatýkání a mučení dětí a dospělých, omezování svobody pohybu a přístupu k infrastruktuře a zdrojům a další ilegální vojenské operace. Vyjádřit znepokojení však nestačí. Je načase dostát svým závazkům a aktivovat lidskoprávní klauzule v obchodních a asociačních dohodách s Izraelem a pozastavit tyto smlouvy, s poukazem na pokračující zásadní porušování lidských práv vládou Státu Izrael.

Vyzývám Vás, abyste neprodleně jednal/a a pozastavil/a asociační dohodu mezi EU a Izraelem, dohodu ACAA, plánovaný protokol o spolupráci s Izraelem na komunitních programech a zajistil/a ukončení obchodování se společnostmi působícími v nelegálních osadách na Západním břehu Jordánu.

Přišel čas konat a pozastavit obchodní smlouvy mezi Izraelem a EU, dokud izraelská vláda nezačne dodržovat své závazky podle mezinárodního práva, tj. ukončí okupaci a kolonizaci cizího území a odstraní apartheidní zeď, přizná plná práva palestinským občanům Izraele a bude respektovat, chránit a prosazovat právo palestinských utečenců na návrat do jejich původních domovů a navrácení majetků dle rezoluce OSN číslo 194.

S pozdravem,