O nás

ISM je hnutí bojující nenásilnou přímou akcí proti izraelské okupaci palestinské půdy. Toto hnutí bylo v srpnu 2001 založeno malou skupinou aktivistů za účelem podpory a posílení palestinského odporu.

Dnes ISM existuje v mnoha zemích světa (USA, Německo, Švédsko, Francie, Kanada, Velká Británie, …). V České republice ISM působí od podzimu 2007.

ISM pomáhá především dvěma způsoby: mezinárodní účastí v Palestině a informováním o současné situaci prostřednictvím internetu, novin…

Mezinárodní spoluúčast je důležitá z několika důvodů:

1. Ochrana: Mezinárodní účast pomáhá zajistit bezpečí Palestinců v jejich nenásilném odporu.

2. Média: Pohled na Palestinsko-izraelský konflikt je ve většině světových médií zkreslen ve prospěch Izraele. Lidé z celého světa, kteří se k nám přidají, mají možnost informovat média ve svém regionu o skutečné situaci. Mysli globálně, jednej lokálně!

3. Předání zkušeností: Aktivisté po svém návratu mají možnost informovat své přátele a ostatní o svých zkušenostech.

4. Naděje: Okupace Palestince izoluje jednoho od druhého, ale i od zbytku světa. Přítomnost mezinárodních aktivistů dokazuje Palestincům, že svět vidí jejich problémy a snaží se jim pomoci.

Mezinárodní ISM aktivisté nejedou do Palestiny učit jak vést nenásilný odpor. Palestinci nenásilný boj vedou každý den. ISM podporuje boj proti okupaci těmito aktivitami:

1. Přímá akce: účast na nenásilných demonstracích, odstraňování zátaras na silnicích, doprovázení farmářů na jejich pole, pomoc rodinám při hrozbě zničení jejich domu buldozerem, vyjednávání s vojáky, …

2. Pomoc v tísni: pomoc raněným dostat se ke zdravotní péči, zajištění potravy při zákazu vycházení z domu, …

3. Dokumentace: dokumentování vojenských a jiných násilností a následné zveřejnění na internetu a předání informací médiím.

Zapoj se!

ISM nabízí několik způsobů, jak se zapojit v boji za svobodu Palestiny. Podpořit můžeš svou účastí přímo v Palestině nebo třeba informováním svého okolí o skutečné situaci. Pokud máš zájem přidat se nebo máš jakékoliv otázky, napiš nám.

Struktura

ISM je spíše hnutí než organizace. Každý, kdo souhlasí s naším způsobem nenásilného boje se může přidat. V ISM není žádná hierarchie, nemá žádného vůdce. Při rozhodování je nutný souhlas všech. Po světě působí mnoho lokálních poboček ISM.

Financování

Mezinárodní dobrovolníci, kteří se přidají k ISM si výdaje hradí sami. ISM nedostává peníze od vlády, žádné politické strany nebo jakékoliv organizace.