Neziskovky v Palestině

V Palestině je prý více než 400 neziskovek, mnohé z nich jsou údajně pouze “one-man show”. Představujeme ty, se kterými ISM nejvíce spolupracuje a má dobré zkušenosti. Možnost práce pro ně může být obtížnější či minimálně zdlouhavější a bude vyžadovat více plánování a času na přípravu (někdy může být přijetí ovlivněno i občanstvím, ale nemáme potvrzeno). Všechny zmíněné skupiny se vyznačují spíše pozorovatelskou misí než účastí na přímé akci proti okupaci (jak je tomu v případě ISM a izraelských Anarchistů proti zdi). Pokud vám tento přístup vyhovuje více, určitě doporučujeme.

1) Operation Dove — Non-violent Peace Corps

Od roku 2004 působí ve vesnici At-Tuwani v oblasti Massafer Yatta (známé také jako South Hebron Hills – kopce jižního Hebronu; jižně od města Yatta a Hebronu). Svou stálou přítomností pomáhají zmírňovat především osadnické a armádní násilí, dokumentují násilnosti jako časté demolice domů, mešity, vyhánění obyvatelstva, dalšího porušování práva, vydávají tiskové zprávy, monitorují situaci, doprovází děti do školy či farmáře pasoucí ovce v okolí nelegálních židovských osad apod. Přijímají dobrovolníky z celého světa, nicméně většinou jsou dobrovolníky Italové. Skvělý tým velice komunikativních lidí, kteří vás rádi ubytují, přijdete-li se do oblasti i jen tak podívat.

Kontakt: http://www.operationdove.org/ (emailovou adresu zašleme na vyžádáni)

2) Christian Peacemaker Teams (CPT)

Působí v Al Khalil — tedy v Hebronu, nejočividnějším příkladu izraelského apartheidního systému. Za více než desetileté působení si získali reputaci a jejich kancelář v centru strarého Hebronu najdete dle instrukcí “Khalilanů” velice rychle. Skvělý tým skvělých lidí. Dříve působili stejně jako Operation Dove v At-Tuwani, nyní jezdí do oblasti Massafer Yatta jednou týdně (stejně jako ISM).

Web: http://www.cpt.org/work/palestine
Možnosti práce: http://www.cpt.org/participate/peacemaker

3) Ecumenical Accompaniment in Palestine (EAPPI)

Dle vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že pracovníky EAPPI naleznete všude, kde se děje bezpráví, ale není to ještě úplně nebezpečné (nestřílí se slzný plyn, není to armádou účelově prohlášený uzavřený vojenský prostor, aby se mohla rozehnat pokojná nenásilná demonstrace) — vždy se drží opodál a situaci monitorují z bezpečné vzdálenosti, jelikož to vyžadují interní pravidla této organizace. Nicméně i takový monitoring je velmi důležitý. EAPPI mají kanceláře a byty na mnoha místech Západního břehu Jordánu, včetně strategicky důležité oblasti kolem Nábulusu a okolí (největší osadnické násilí).

Web: http://www.eappi.org

4) Meta Peace Team (aka Michigan Peace Team)

Členové Meta Peace Team (dříve nazývaného Michigan Peace Team) jsou tam, kde je ISM (s výjimkou zimy, kdy všichni odjíždí zpět do USA), doporučujeme.

Web: http://www.metapeaceteam.org/ (starý web: http://michiganpeaceteam.org/)

Bude postupně doplňováno:

Jiné možnosti dobrovolné práce:

1) Hebron Rehabilitation Committee (Hebron)

2) Women in Hebron (Hebron)

3) Freedom Theatre (Jenin)

4) Palestinian Circus School (Ramallah)

A další (bude postupně doplňováno).

 

Máte-li dobré zkušenosti s dalšími organizacemi v Palestině, dejte nám vědět. Děkujeme.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.