Přidejte se

Buďte součástí rostoucího celosvětového hnutí za ukončení okupace a apartheidu v Palestině

S rostoucím příklonem k nenásilným taktikám v rámci palestinské občanské společnosti a s rostoucí neschopností světových politiků přivést Izrael k odpovědnosti a dodržování mezinárodního práva roste i mezinárodní hnutí odporu, které má za cíl podporovat Palestince v jejich snahách o ukončení okupace a dosažení míru a spravedlnosti.

Je povzbudivé, že tento trend se nevyhnul ani České republice, kde se tento rok propalestinské aktivity významně rozrostly. Jsme na velmi dobré cestě k vybudování úspěšného hnutí. To se ale neobejde bez zapojení co největšího počtu aktivních lidí a zlepšení koordinace v rámci celé ČR.

Máme pro vás proto několik tipů na to, jak se můžete zapojit:

Přidejte se: v ČR

1. Pomozte nám zvýšit informovanost české veřejnosti – zapojte se do skupiny překladatelů, pište články do médií

Největším problémem, se kterým se v České republice potýkáme, je nedostatek kvalitních informací o situaci v Palestině. Možností, jak tuto situaci zlepšit je mnoho, od psaní článků pro publikaci v mainstreamových médiích po budování zdrojů vlastních. Naším cílem je koordinovat snahy skupin a jednotlivců spravujících existující webové stránky, tak abychom dosáhli maximální efektivity. Hledáme proto překladatele ze zahraničních zdrojů do češtiny a dobrovolníky, kteří by měli zájem o psaní a publikaci vlastních textů. Za tímto účelem jsme vytvořili skupinu, do které se může přidat každý, kdo má zájem pomoci. Stačí napsat na czech.ism@gmail.com a obratem vám zašleme pozvánku.

Přivítali bychom i pomoc s web designem/technickou podporou při údržbě a zkvalitňování webových stránek.

2. Zapojte se do kampaně BDS

I v České republice jsme začali pořádat pravidelné týdenní akce spojené s kampaní BDS (Boycott, Divestment, Sanctions). Jedná se o celosvětovou iniciativu reagující na výzvu palestinské občanské společnosti. Inspirace pochází z podobného hnutí, které pomohlo ukončit Apartheid v Jižní Africe.

Stěžejními prvky jsou bojkot produktů pocházejících z nelegálních izraelských osad na Západním břehu, bojkot společností profitujících z okupace a akademický a kulturní bojkot Izraele – izraelské univerzity se podílejí na vojenském programu a některé z nich se nacházejí na okupovaných územích, kulturní bojkot má za cíl boj proti normalizaci a izraelské propagandě, která skrývá skutečnou realitu okupace palestinských území – více například na stránkách Palestinské kamapně za akademický a kulturní bojkot Izraele (PACBI) nebo koordinační skupina BDS aktivit v Palestině (BNC).

Zapojit se ale můžete i pokud nejste z Prahy – zorganizujte podobnou akci ve vašem městě. Nemusí se jednat o kosmetiku Ahava, výrobky pocházející z nelegálních osad najdete ve většině supermarketů, mezi společnosti profitující z okupace/podporující Izrael pak patří například Veolia (v ČR zajišťuje dopravu, vodu a úklidové služby), Motorola, CAT, L’oreal, Victoria’s Secret a další.

Pokud se rozhodnete zorganizovat nějakou akci, kontaktujte nás pro podporu – rádi poskytneme materiály nebo tipy na zdroje informací a pomůžeme s propagací na našich stránkách.

3. Pořádejte přednášky, diskusní a filmové večery

ISM ČR a další organizace jako jsou Přátelé Palestiny, Palestinské fórum nebo iniciativa Ne naším jménem! mezi sebou mají několik lidí se zkušenostmi s pobytem v Palestině, o které by se rádi podělili. Stačí když zajistíte prostor a my rádi přijedeme.

Máme rovněž celou řadu dokumentárích i celovečerních hraných filmů, které rádi poskytneme k veřejnému promítání. Zde je seznam některých z nich (všechny jsou s českými titulky):

To Shoot an Elephant (Střílení na slona)
One Family in Gaza (Jedna rodina z Gazy)
Rachel, American Conscience (Rachel, americké svědomí)
Occupation 101 (Okupace 101)
Peace, Propaganda and the Promised Land (Mír, propaganda a země zaslíbená)
Chronicles of a refugee (Kroniky uprchlíků)
Bil’in Habibti (Bil’in, má láska)

Přidejte se: v Palestině

Nejlepším způsobem, jak poznat realitu okupace a získat inspiraci k další aktivitě je se do Palestiny vydat, ať už s ISM nebo některou z celé řady dalších organizací, které na místě působí. Dobrovolníků není nikdy dost! Pokud máte zájem zapojit se do aktivit ISM přímo na Západním břehu Jordánu, konaktujte nás na czech.ism@gmail.com. Aktivisté ISM, kteří již v Palestině byli, vám rádi předají své zkušenosti a poradí se vším potřebným.