Jeďte do Jordánského údolí a pomáhejte stavět domy

Neláká-li vás z jakéhokoli důvodu přímo práce pro ISM, přesto byste ale chtěli v Palestině něco užitečného dělat, dalším skvělým projektem je Jordan Valley Solidarity. Doporučujeme hned v druhém pořadí za ISM.jvsProjekt Solidarita s Jordánským údolím byl založen před několika lety, s cílem upoutat pozornost na demolice domů a vyhánění původního obyvatelstva z této oblasti. Jordánské údolí patří dle dohod z Osla do oblasti C, je tedy pod plnou izraelskou civilní a vojenskou správou (přeloženo: izraelská okupační správa se chová jako pravý okupant; navíc oblast C — jež tvoří 60 procent Západního břehu Jordánu — považuje Izrael a většina Izraelců za izraelské území, přestože se jedná dle mezinárodního práva o okupované palestinské teritorium).

Friends Meeting House, Jiftlik (Foto: ISM ČR)Skupina dobrovolníků a dobrovolnic má zázemí v malé vesnici Jiftlik (Džiftlik) na severu Jordánského údolí, a jde vskutku o velmi luxusní zázemí: ekologický dům postavený z hlíny (vepřovic) v krásném prostředí téměř věčně zeleného a úrodného Jordánského údolí. Navíc se jedná o velmi důležitou, i když do jisté míry symbolickou práci: stavba domků tradičním způsobem z vepřovic, a to v místech a vesnicích, kde byly domy lidem zdemolovány (z důvodů “nelegálních” staveb — Izrael jako okupační moc zamítá v 94 % případů žádosti o povolení stavby domů, proto místní obyvatelstvo staví či rozšiřuje obydlí načerno, následně obdrží demoliční výměr s tím, že demolice se může konat zítra, příští týden, ale i za rok či později, rodiny žijí v neustálé nejistotě a v mnoha případech se rozhodnou z oblasti dobrovolně odejít, což je cílem okupační politiky).

Co potřebujete: Přijet. (Přes telavivské letiště Ben Gurion se dostanete do Jeruzaléma, poté autobusem do Ramalláhu -> Nábulusu ->  Jiftliku. Přes jordánský přechod King Hussein Bridge do Jericha a odtud přímo do Jiftliku dopravou, která směřuje na sever do Nábulusu.) Ubytování je zdarma, ostatní náklady (cestování, potraviny atd.) si platíte sami. Žádná minimální délka pobytu. Podmínky: souhlas s principy nenásilí a vaše podpora nenásilnému palestinskému odporu, jež má za cíl ukončit izraelskou okupaci.

Více podrobností: http://www.jordanvalleysolidarity.org/index.php/volunteering

Kontakt: info@jordanvalleysolidarity.org a britská pobočka brightontubas@gmail.com

Související informace:

Fotky z okolí domu, ve kterém se bydlí:

jvs2jvs4jvs5

Fotky z práce na stavbě domů (autor Slawek):

phoca_thumb_l_28 phoca_thumb_l_18 phoca_thumb_l_20 phoca_thumb_l_21 phoca_thumb_l_24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.