Akce

AVÍZO | Praha, 3. února 2014

Avízo: Miko Peled, syn izraelského generála, bude od 10. do 12. února 2014 v Praze

Veřejné přednášky a autogramiáda knihy The General’s Son: Journey of an Israeli in Palestine

Na pozvání Iniciativy za spravedlivý mír na Blízkém východě přijede do Prahy izraelský spisovatel a mírový aktivista Miko Peled, neúnavný bojovník za rovná práva Izraelců a Palestinců. Peled usiluje o nastolení svobody a demokracie na Blízkém východě a na toto téma pořádá po USA a jinde po světě časté přednášky. Do České republiky přijíždí poprvé.

Od 10. do 12. února 2014 proběhnou následující veřejné přednášky a debata k jeho knižní prvotině The General’s Son: Journey of an Israeli in Palestine (2012):

  • pondělí 10. 2. 2014, 16:00–17:00 – Anglo-americká univerzita – debata ke knize The General’s Son: Journey of an Israeli in Palestine, pořádáno AAU
  • pondělí 10. 2. 2014, 19:00 – Filozofická fakulta UK – přednáška: „Beyond Zionism, Hope for Freedom and Democracy in Palestine/Israel“, pořádáno Politologickým sdružením POLIS
  • úterý 11. 2. 2014, 18:00 – CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii – přednáška: „Cesty Izraelce po Palestině“ O nadějích na svobodu a demokracii v Palestině a v Izraeli, pořádáno think-tankem CESTA
  • středa 12. 2. 2014, 16:00 – Ústav mezinárodních vztahů – přednáška a navazující debata s JUDr. Tomášem Krausem z Federace židovských obcí, pořádáno ÚMV

Pan Miko Peled bude k dispozici k rozhovorům pro média.
Kontakt: nenasimjmenem@gmail.com, https://ism-czech.org/iniciativa/

Kdo je Miko Peled?
miko_peled-book cover Miko Peled se narodil v roce 1961 v Jeruzalémě do vlivné izraelské rodiny. Jeho otec, generál Matti Peled, byl jedním z izraelských velitelů v tzv. Šestidenní válce (1967); děd Avraham Katznelson patřil mezi signatáře Deklarace nezávislosti Státu Izrael (1948). V r. 1997 byla při bombovém útoku v Jeruzaléme zabita Peledova neteř Smadar, což vedlo Peleda k přehodnocení dosavadních postojů a uvědomění si neudržitelnosti dlouhodobého konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Svou zkušenost zhodnotil Miko Peled ve své literární prvotině The General’s Son: Journey of an Israeli in Palestine (2012).

K možné budoucnosti Blízkého východu říká: „Jako Izraelec, který vyrůstal obklopen národními ideály židovského státu, jsem si dobře vědom, jak obtížné je pro Židy i Palestince vzdát se snu na jeden stát, který bude pouze ‚pro nás‘. Pro dobro obou národů je však třeba, (…) aby byla v naší sdílené domovině zřízena sekulární demokracie, kde budou žít všichni Izraelci a Palestinci jako sobě rovni.

O iniciativě Ne naším jménem! – Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě
Iniciativa vznikla v březnu 2011 za účelem vyjádření nesouhlasu s návštěvou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v České republice a proti možné vojensko-technické spolupráci České republiky a Státu Izrael. Pořádá veřejné akce s cílem upozornit českou veřejnost na často nekritický přístup české politické reprezentace ve vztahu k Izraeli a organizuje přednášky a besedy k blízkovýchodní problematice. Je součástí Evropského koordinačního výboru pro Palestinu (ECCP), který sídlí v Bruselu a sdružuje zhruba 50 organizací a iniciativ v Evropě. Členové ECCP vystoupili nedávno mj. na půdě Evropského parlamentu v panelu týkajícího obchodování EU s nelegálními izraelskými osadami.
https://ism-czech.org/iniciativa/

Pro další informace laskavě kontaktujte (úplné údaje zaslány v e-mailu novinářům): nenasimjmenem@gmail.com

Pro další informace ohledně přednášek na FF, respektive v prostorách CESTA laskavě kontaktujte:

Související: Pozvánka na přednášky: Miko Peled, syn izraelského generála, v Praze od 10. do 12. února

Další informace: Miko Peled

******************************************************************************

Přednáška Mika Peleda “Beyond Zionism, Hope for Freedom and Democracy in Palestine/Israel” (10. února od 19:00 na Filozofické fakultě v Praze)

Miko Peled 1_Page_3Podrobné informace zde.

******************************************************************************

Veřejné shromáždění na podporu přijetí Palestiny do OSN

Čtvrtek, 22. září 2011 od 18:00

Václavské náměstí, Praha
(u sochy Sv. Václava)

Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě Vás zve na veřejné shromáždění, jehož cílem je vyjádření podpory přijetí Palestiny za plnohodnotného člena Valného shromáždění OSN.

“Uznání palestinské státnosti je morálním, legitimním a humanitárním gestem, kterým naše vlády mohou projevit svou odpovědnost vůči palestinskému lidu.

Je načase vytvořit nezávislý a suverénní palestinský stát s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem, který Palestincům zaručí svobodu, demokracii a právo na sebeurčení.

Dejme tomuto historickému momentu šanci!”

Na shromáždění se svým projevem vystoupí například bývalý předseda VS OSN Jan Kavan. Za Iniciativu za spravedlivý mír na Blízkém východě budou hovořit Zdeněk Jehlička a Moein Shomali.

******************************************************************************

Inicitativa za spravedlivý mír na Blízkém východě vás srdečně zve na přednášku a diskusi s MUDr. Ali Shaarem

Zdravotnictví na palestinských územích

Transformace zdravotnictví pod okupací na zdravotnictví pod samosprávou

Pondělí 29. srpna, 19.00
Novoměstská kavárna, Karlovo náměstí 1/23, Praha

MUDr. Ali Shaar absolvoval Lékařskou fakultu v Brně (1989) a magisterský program zaměřený na zdravotnictví na univerzitě v Norsku. Působí v Palestině, kde jako odborník na zdravotní péči spolupracoval s mnoha mezinárodními institucemi (mimojiné se Světovou bankou, Save the Children, Care International). V současné době je zodpovědný za programy zdravotní péče Populačního fondu OSN (UNFPA). Je voleným členem Palestinské zdravotnické asociace a Česko-palestinského fóra.

Hovořit bude o problémech palestinského zdravotnictví pod izraelskou okupací, způsobených zejména omezenou svobodou pohybu obyvatel a zboží a o tom, co po praktické stránce může přinést přijetí Palestiny mezi členské státy OSN a budoucí mírové urovnání.

******************************************************************************

Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě

Vás zve na přednášku profesora Dr. Abdallaha Abu Eida

Palestinská svrchovanost a mezinárodní právo

Čtvrtek, 21. července 2011, 18.30
Fotograf Gallery, Školská 28, Praha 1

Dr. Abdallah Abu Eid se ve své přednášce zaměří na úsilí Palestinské samosprávy o mezinárodní uznání palestinské státnosti, které by mělo vyvrcholit podáním žádosti o přijetí Palestiny mezi členské státy OSN. Předpokládá se, že k hlasování Valného shromáždění k této otázce dojde již v září.

Dr. Abu Eid bude hovořit o předchozích rezolucích Rady bezpečnosti OSN a dalších mezinárodních úmluvách, které se týkají otázky izraelské okupace palestinských území, dotkne se i odpovědnosti, která z nich plyne pro ostatní členské státy OSN a toho, jak hlasování OSN ovlivní situaci na Blízkém východě.

V závěru večera bude věnován prostor diskusi.

Přednáška bude v anglickém jazyce s překladem do češtiny.

Dr. Abdallah Abu Eid

Narodil se v roce 1935 ve městě Beit Jala v Palestině. V roce 1974 vystudoval obor Mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze. Na téže univerzitě získal v roce 1977 titul doktora práv v oblasti mezinárodního práva.

Byl profesorem mezinárodních vztahů a mezinárodního práva na Národní univerzitě Al Najah v Nábulusu a na univerzitě Beir Zeit na Západním břehu Jordánu. V současné době přednáší na univerzitě v Betlémě. Učil rovněž na několika univerzitách v Alžírsku, Belgii, USA a na Maltě.

Kromě toho píše články do mnoha časopisů a novin, ve kterých se specializuje na právní a politické aspekty arabsko-izraelského konfliktu a na problematiku přístupu k vodě na okupovaných územích. Je komentátorem televize Al Jazeera na téma Palestina z hlediska mezinárodního práva.