Tisková zpráva: Třetí celostátní pochod solidarity s Gazou – ke studentstvu se přidávají umělci – neděle 24. března 2024 ve 13:00, Klárov, Praha

22. března 2024 | Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě

Na neděli 24. března 2024 svolávají občanské iniciativy další velký Pochod solidarity s Palestinou v Praze, který začne v 13:00 na Klárově na Malé Straně.

Pochod projde městem přes Mánesův most, Náměstí Jana Palacha, Staroměstským náměstím a bude ukončen na Náměstí Republiky. Velké lednové a únorové protesty pokořily hranici tisíc účastníků a poukazují na narůstající vlnu solidarity české společnosti s palestinským lidem, zejména s obyvateli pásma Gazy, kde lidé čelí brutální, bezprecedentní a neomluvitelné agresi ze strany státu Izrael. Počet civilních obětí v Pásmu Gazy už překročil 31,700 lidí, z toho více než 14,000 jsou děti.

Na protestu vystoupí jako řečníci představitelé občanských iniciativ, které protest pořádají, včetně iniciativy Ne naším jménem, Prague 4 Palestine Youth, Sdružení přátelé Palestiny a Palestinský klub. Vystoupí také zástupci kolektivu Food Not Bombs, umělkyně Yara Abu Aataya či zpěvák Tomáš Klus, který pro uctění památky zavražděných dětí v Gaze složil píseň.

Jakožto občané a lidé žijící na území České republiky vyjadřujeme jasný nesouhlas a znechucení nad postojem české vlády a politických představitelů. Jejich přetrvávající bezpodmínečná podpora státu Izrael a zavírání očí před lidským utrpením palestinských civilistů představuje v kontextu pokračujících masakrů páchaných izraelskou okupační armádou naprosté morální selhání.

Bombardování civilních cílů doprovází cynické a svou brutalitou šokující útoky na humanitární konvoje, které ještě víc prohlubují stávající humanitární katastrofu a riziko hladomoru pro 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy. Záběry z útoku, při kterém izraelské jednotky ostřelovaly dav poblíž konvoje s moukou, vzbudily ve světě zděšení. V Česku se však namnoze setkaly jen s vlnou apatie, příznačnou pro přístup českých politiků a médií k situaci v Palestině.

Důsledky izraelské agrese dopadají zejména na zranitelné skupiny obyvatelstva, jako jsou ženy, děti, senioři či lidé se zdravotním postižením. Humanitární a lidskoprávní organizace přinášejí zprávy, dle kterých ženy podstupují císařské řezy bez anestezie a používají plátno ze stanů místo menstruačního pomůcek, popisují případy pacientů s chronickými onemocněními, kterým se bez přístupu k léčbě a speciální výživě dramaticky zhoršuje stav, a přináší příběhy o dětských obětech této genocidy, jejichž počet se vymyká dosavadní zkušenosti. Dle OSN bylo doposud v Gaze za pouhých pět měsíců zavražděno víc dětí než ve všech světových konfliktech, které proběhly v letech 2019-2022.

Kroky izraelské armády v Pásmu Gazy jsou v jasnému rozporu s nařízeními Mezinárodního soudního dvora v Haagu, které jsou pro Izrael zavazující a nařizují mu ukončit veškeré operace genocidního charakteru.

Opět proto vyzýváme českou vládu, aby okamžitě ukončila svou bezpodmínečnou podporu Izraele, veškerou spolupráci zejména ve vojenském a bezpečnostním sektoru a vynaložila veškeré úsilí k vyřešení humanitární katastrofy v Gaze v souladu se závazky České republiky dle mezinárodního práva.

Slepá podpora Izraele nás činí spoluvinnými.

Ne naším jménem!

V Praze 22. března 2024

Událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/926330878790626/

This entry was posted in Akce and tagged . Bookmark the permalink.