Tisková zpráva: Demonstrace a pochod proti dehumanizaci Palestinců v médiích, ve středu 22.11.2023 v 17:30, Václavské náměstí, Praha

22. listopadu 2023 | Ne naším jménem!

Iniciativa Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě svolává na středu 22.11.2023 od 17:30 na Václavské náměstí již sedmou demonstraci proti izraelským válečným zločinům a na podporu ukončení bojů v Pásmu Gazy.

Již podruhé bude demonstrace zaměřena na mediální obraz, který je kolem dění v Gaze vytvářen. I tentokrát se řečníci zaměří na celkově nedostatečné a dlouhodobě problematické reportování o palestinské otázce ve většině českých médií, kde je často vykládána bez kontextu jen jako pouhý souhrn individuálních událostí a navíc takovým jazykem, který se vyhýbá jasnému a ve světě všeobecně přijímanému pojmenování skutečnosti. Takto však není možné Palestinu a palestinský odboj proti okupaci či osadnické kolonizaci pochopit.

Tento přednastavený rámec a jistá neochota ke kritické práci se zdroji se vpisuje i do aktuálního blízkovýchodního zpravodajství, kdy je relevance informací z Gazy snižována s odkazem na „čísla Hamásu“, a to bez ohledu na zdroj samotný i na to, že údaje ministerstva zdravotnictví Hamásu o počtu obětí se i v předchozích útocích na Gazu ukázaly p prověření nezávislými institucemi jako spolehlivé. Na druhé straně zprávy podané z Izraele jsou hodnoceny jako důvěryhodné, a to navzdory tomu, že v minulosti poskytl Izrael a jeho armáda řadu dezinformací, zkreslení a lží, jako například při zabití novinářky Shirin Abu Akleh.

Demonstrace uctí památku téměř 50 novinářů, kteří byli v Gaze zabiti izraelskou intervenční armádou.

Demonstrující budou také seznámeni se správní žalobou, která byla podána v souvislosti s hrozbou trestněprávního postihu v případě skandování hesla „From the River to the Sea Palestine will be free“, a s novým prohlášením právě ve vztahu ke snaze kriminalizovat propalestinské hnutí.

https://thehill.com/policy/international/4301551-gaza-deaths-likely-higher-than-cited-us-official

https://network.aljazeera.net/en/press-releases/al-jazeera-english%E2%80%99s-fault-lines-releases-film-killing-shireen-abu-akleh

Kontakt pro média: Zdeněk Jehlička, nenasimjmenem@gmail.com

This entry was posted in Akce and tagged . Bookmark the permalink.