Izrael chystá zákon proti skupinám na ochranu lidských práv

14. listopadu 2011 | Břetislav Tureček, Český rozhlas

Izrael chystá zákon proti skupinám na ochranu lidských práv

Aktivisté organizace Rabíni za lidská práva debatují na okupovaných územích s izraelským vojákem. Autor: Břetislav Tureček

Izraelská vláda schválila návrh dvou zákonů, které mají ztížit práci skupin zabývajících se ochranou lidských práv. Pokud projdou i parlamentem, výrazně omezí a zdaní financování těchto spolků ze zahraničí.

Dotčené organizace, opozice, ale i někteří koaliční politici tvrdí, že pravicová vláda se snaží umlčet své kritiky.

Spojené státy a Evropská unie už varovaly, že zákony poškodí obraz Izraele jako demokratického státu.

Zákony se mají týkat těch spolků, které dostávají peníze od cizích vlád a vládních organizací. Každý takový dar má být omezen na sto tisíc korun ročně a zdaněn 45 procenty. Opatření zasáhne řadu izraelských skupin, které monitorují zacházení s Palestinci a dodržování práva na okupovaných územích.

Zákony se dotknou i organizace Rabíni za lidská práva, která např. během sklizně oliv chrání palestinské rolníky před útoky židovských osadníků.

Zastánci zákona tvrdí, že právě skrz tyto organizace zejména evropské vlády skrytě ovlivňují izraelskou politiku a podporují Palestince.

Pravicových skupin se přitom zákon nedotkne. Těm totiž většinu darů z ciziny posílají soukromé osoby a lobbistické organizace, nikoli vládní agentury.

This entry was posted in Píše se jinde and tagged . Bookmark the permalink.