Odvolání se vůči odpovědi Rady ČT ohledně zpravodajství o válce proti Gaze

7. září 2024 | Ne naším jménem – Za spravedlivý mír na Blízkém Východě

Dne 14.05.2024 byla podána stížnost Radě ČT s příklady konkrétního porušení Kodexu ČT ve věci zpravodajství o válce proti Gaze. Rada ČT na tuto stížnost odpověděla 19.06.2024. Níže publikujeme reakci na tuto odpověď, či spíše “neodpověď” Rady ČT.

Vážená Rado České televize,

děkujeme za odpověď na naši stížnost podanou dne 14.5.2024 (č.j. e118a/2024). Váš závěr, že naše „výhrady ke způsobu, jakým Česká televize informuje o konfliktu na Blízkém východě, v celku jsou vyvráceny“ považujeme nejen za argumentačně zavádějící, ale především za věcně nedoložený, resp. manipulativní. Nekorektnost vaší argumentace spočívá zvláště v tom, že na náš věcně doložený popis jednotlivých profesních pochybení zpravodajství České televize (dále jen „ČT“) fakticky neodpovídáte. Vaše manipulativní a věcně prázdná odpověď:

a) nereflektuje jednotlivá porušení konkrétních bodů Kodexu ČT mezi 8.10.2023 – 9.4. 2024 popsaná ve stížnost,

b) argumentuje pouze obecným odkazem na analýzy, které tematizují jen první tři týdny konfliktu v Gaze a nelze jejich závěry aplikovat na popsaná porušení Kodexu ČT, ilustrovaná v naší stížnosti konkrétními odkazy na zpravodajské materiály odvysílané mezi 1.1-9.4. 2024, tedy v období, které nereflektuje ani jedna z analýz, na které se odvoláváte.

Vaše odpověď je věcně i formálně neadekvátní a nesplňuje elementární požadavky kladené na kontrolní orgány typu Rady ČT. Jinými slovy, vaše odpověď se fakticky vůbec nevyjadřuje k naší meritorní argumentaci. Aby bylo možné přijmout tvrzení, že Kodex ČT nebyl porušen, je třeba vyvrátit jednotlivě každé z profesních selhání popsaných v naší stížnosti.

Žádáme vás proto opakovaně, abyste odpověděli na jednotlivé body naší stížnosti, které představují podle našeho názoru, každá samostatně, porušení Kodexu ČT, resp.§ 2 odst. 2 a) zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi a Kodexu ČT při ne/poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů.

Žádáme vás, abyste jednotlivě tato popsaná pochybení buď argumentovaně odmítli jako nedůvodná, nebo je akceptovali jako porušení Kodexu ČT.

Stížnostní bod č. 1

Popis porušení bodu porušení bodu 5.6. a bodu 5.8 Kodexu ČT

Dne 1.11. 2023 v Událostech Česká televize informovala o izraelském leteckém bombovém útoku na utečenecký tábor Džabálija (příspěvky 0:40- 5:46), jehož důsledkem bylo velké množství civilních obětí. Izraelská armáda nepopřela samotný útok a zdůvodnila jej přítomností velitele Hamásu a část důsledků bombardování přisoudila skutečnosti, že došlo k propadnutí tunelů Hamásu. ČT na podporu izraelského výkladu události hovořila o dopadu jedné bomby a rozporovala tak nejen tvrzení Hamásu, že bylo shozeno 8 bomb, ale ignorovala i očité svědectví hovořící o dopadu více bomb, které zveřejnila např. CNN[1].

Zarámování i obsah odvysílaných materiálů jednostranně podporoval izraelskou interpretaci důsledků událostí. Relevanci postoje izraelské armády podpořila ČT také samostatným příspěvkem (4:08) v němž uvedla, že tento výklad podpořily analýzy zahraničních odborníků, aniž by uvedla zdroje této informace. Porovnáme-li postup ČT s deníkem The Guardian z téhož dne, vidíme diametrálně odlišný editoriální postup i obraz události. The Guardian konstatuje, že došlo ke shození většího počtu  bomb než uvádí Izrael, a opírá se o oslovené experty jejichž identitu zveřejnil[2].

Prostor věnovaný izraelské interpretaci událostí je tak nejen ve výrazném rozporu s tím, jak událost popisovala jiná relevantní zahraničních média, ale ČT také ve svém zpravodajství zamlčela nebo potlačovala další relevantní informace. Jednalo se například o tyto skutečnosti, které byly zveřejněny např. CNN[3]:

a) Úřad OSN pro lidská práva uvedl, že útoky na tábor Džabalja, který je největším uprchlickým táborem v Gaze, „by mohly představovat válečné zločiny“ s ohledem na  „vysoký počet civilních obětí a rozsahu ničení“.

b) Palestinské ministerstvo zahraničních věcí označilo útok za „masakr“ s odkazem na „mrazivé zdokumentované scény“ mrtvých dětí a žen.

c) Saúdská Arábie, Írán, Jordánsko a Egypt útok také odsoudily, přičemž Egypt obvinil Izrael z porušení mezinárodního práva tím, že označil za „nelidské“ cílení na obytnou oblast. “

d) Útok odsoudil premiér skotské vlády.

Výrazně jednostranný a nevyvážený přístup představuje způsob jakým ČT zobrazila utrpení palestinských a izraelských civilistů. V reportáží[4] dostupné na stránkách stanice Al Jazeera svědek, kterým je cca 9letý chlapec sděluje:“ Byl jsem u toho, když dopadly tři bomby. Vynášel jsem mrtvá těla vlastníma rukama.“ Na chvíli není schopen mluvit a poté s pláčem pokračuje: „Vynášel jsem jiné bezhlavé tělo“. Při této větě palcem ruky pod svým krkem dělá gesto naznačující dekapitaci. Následně v této reportáži hovoří o tom, že nejsou před bombardováním v bezpečí ani v tzv. bezpečném (míněna škola OSN) krytu. ČT ve své reportáži použila identický obrazový materiál, který je na stránkách stanice Al Jazzera dostupný s anglickými titulky. V reportáži ČT se sice mihne i výše zmíněny chlapec (0:50), zvuk je ovšem potlačen ve prospěch komentáře, a to co chlapec říká není přeloženo, divák zaznamená pouze dekapitační gesto, které bez informace o tom, co říká, působí jako kdyby někomu vyhrožoval podřezáním. Jde tak o další z řady obrazových manipulací, sémantických krádeží svého druhu.

Rozdílný editoriální přístup k zobrazování utrpení palestinských a izraelských civilistů ilustruje to, jakou pozornost ČT věnovala přeživší oběti vraždění ze dne 7.10.2023 Alize Samuelové, jejíž utrpení v reportáži detailně přibližuje, včetně traumatu, které v ní vyvolá vzdálený výbuch rakety. ČT zde umožnila divákům takřka prožít utrpení izraelské oběti. Naopak přímého svědka a nezletilou oběť izraelského bombardování ČT doslova umlčela.

Srovnej zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000101101/cast/1008897/

https://www.aljazeera.com/program/newsfeed/2023/11/4/israel-bombs-un-school-in-third-major-attack-on-gazas-jabalia-refugee-camp

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000101104/cast/1009411/

Příspěvky ČT k danému tématu tak nejen pracují nekorektně se zdrojováním, ale de facto zamlčují dostupné zdroje. Tím byl porušen požadavek Kodexu , aby zpráva byla založena na zjištěných a ověřených údajích. (…) Zamlčení důležité informace nebo potlačení jejího podstatného aspektu bude vždy hrubým porušením tohoto imperativu. ČT tak systematicky porušila povinnost pravdivě, věcně správně a nezkresleně zprostředkovat sociální realitu a manipulativními editoriálními postupy formovala realitu ve prospěch pouze jedné strany konfliktu.

Stížnostní bod č. 2

Popis porušení bodu 5.1 a 5.9 Kodexu ČT

ČT v Událostech ze dne  2.11. 2023 (  příspěvek 4:42, čas 1:42), uvedla:

„ politické vedení Hamásu zatím z bezpečí exilu v Kataru a Libanonu vyzývá Palestince k nesmiřitelnému boji s Izraelem“.

Uvedený rozhovor s mluvčím Hamásu Ghazi Hamadem byl původně publikován v libanonské televizi LBCI dne 24.10.2023[5]. Z celkového rozhovoru o délce 78 minut proizraelská TV Memri z arabštiny přeložila část rozhovoru v celkové délce 2:44 minut a zveřejnila dne 1.11.2023.

Ovšem ani v oné krátké části rozhovoru zveřejněném na TV Memri[6] není obsažena výzva směrem k nesmiřitelnému boji Palestinců s Izraelem, jak tvrdí ČT.  Mluvčí Hamásu hovoří jménem organizace, obhajuje její kroky a vyjadřuje připravenost Hamásu dále bojovat, aniž by se jakkoliv obracel na Palestince. 

Příspěvek odvysílaný ČT navíc postrádá aktuální nezbytné kontextuální zarámování, kterým bylo prohlášení politického vůdce Hamasu Ismaila Haniyeha, který 1.11.2023 navrhl okamžité příměří, včetně výměny vězňů a „otevření politické cesty k vytvoření nezávislého palestinského státu“, a to včetně připravenosti Hamásu vést politické vyjednávání o dvoustátním řešení. Tuto informaci dne 2.11 v 2:59  zveřejnil server Times of Israel  a byla dostupná i na CNN. Times of Israel patří mezi informační zdroje využívané ČT a jejich zpravodaji v Izraeli.[7]

Srovnej zde:

https://www.timesofisrael.com/as-idf-advances-in-gaza-hamas-chief-haniyeh-claims-to-seek-political-negotiations/

https://edition.cnn.com/2023/11/02/middleeast/israel-gaza-hamas-war-jabalya-camp-strike-intl-hnk/index.html

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000101102/cast/1009071/

ČT tak ve svém zpravodajství hrubě zkreslila relevantní informace a neumožnila svým divákům, aby si utvořili svobodně vlastní názor na základě všestranných a nestranných informací.

Stížnostní bod č. 3  

Popis porušení bodu 5.1, 5.6 a 5.12 Kodexu ČT

V Událostech ze 4.11.2023 ČT (4:39) ČT informovala, že: “OSN potvrdila, že zásah dostala v táboře Džabalíja i škola pod její správou“. Izrael ale z útoku přímo neobvinila a konstatovala, že: „Ověřit Hamásem udávaných nejméně 15 obětí, ani to, co se přesně stalo není možné“ (0:43).

Tvrzení ČT je ale v rozporu s vyjádřením samotné izraelské armády, která uvedla že zásah školy mohl být důsledkem izraelské palby namířené na jiný cíl v jejím blízkém okolí. Tuto informaci zveřejnila CNN 4.11., a současně uvedla, že šéf agentury UNRWA potvrdil zabití 20 obětí[8]

Srovnej zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000101104/cast/1009411/

ČT tak ve svém zpravodajství hrubě zkreslila relevantní informace a neumožnila svým divákům, aby si utvořili svobodně vlastní názor na základě všestranných a nestranných informací.

Stížnostní bod č. 4

Popis porušení bodu 5.14 a 13.1 Kodexu ČT

Výše uváděné porušení z roku 2023 pokračovalo zjevně i v roce 2024. V Událostech ze dne 9.4.2024 v příspěvku (5:35) věnovaném plánům Izraele  zaútočit na město Rafáh a po uvedení informací o mezinárodní kritice takovéhoto kroku byl daném příspěvku poskytnut prostor vysídlené Palestince, která říká: „ Žili jsme tu šťastně s rodinou. Pak přišla válka a Židé bombardovali náš dům. Od té doby jsme žili až do dneška ve škole“.

Uvedené vyjádření ČT slovy svého redaktora komentovala takto:“ Jenže válka sem nepřišla bezdůvodně. I z tohoto města dne 7. října vyrážela vražedná islamistická komanda do Izraele a část místních obyvatel tehdy tleskala. A i teď se sem vracej nejen civilisté, ale i Hamás. Už odteď dvakrát odpaloval rakety na Izrael“.

Zvolený komentář vede de facto polemiku s nepřítomnou respondentkou, kterou spojuje bez jakýchkoliv důkazů s teroristickým hnutím, respektive činí minimálně nepřímo zodpovědnou za odsouzeníhodné teroristické činy hnutí Hamás, a činí ji potenciálně legitimním vojenským cílem izraelské armády.  Reportér tak podporuje nerozlišující zobrazování palestinských civilistů a de facto vynáší rozsudek nad jejich kolektivní vinou[9]. Činí tak přesto, že je pravděpodobné, že i on někdy slyšel o klíčové práci Karla Jasperse[10].

Stěžovateli se nepodařilo dohledat reportáž ČT, kdyby např. oběti útoku Hamásu z 7.10. byly kontextualizovány obdobným legitimizačním způsobem, který by např. uváděl, že útok nepřišel bezdůvodně, ale je důsledkem dlouhotrvající blokády pásma Gazy, okupace palestinských území a že obyvatelé Izraele se v minulosti shromažďovali, aby oslavovali bombardování Gazy[11].

Tímto hodnotícím soudem ČT vyvolává dojem, že případný útok Izraele na město Rafah navzdory kritice mezinárodního společenství je omluvitelným kolektivním trestem ve vztahu k odlišné etnické a náboženské skupině.

Srovnej zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000100409/cast/1038263/

V tomto kontextu stěžovatel poukazuje na striktní požadavek Kodexu, že : „Program České televize nesmí v divácích vyvolávat nebo utvrzovat představy, že lidé náležející k určité rasové, národnostní, etnické nebo sociální skupině mají pro tuto svoji skupinovou příslušnost jiné postavení ve společnosti než ostatní.“

Stížnostní bod č. 5.

Popis porušení bodu 5.6., 5.7 a 5.12 Kodexu ČT.

Dne 13.10.2023 v pořadu Události (vstup 13:29) redaktor David Borek uvedl:

Strategickým důvodem je, že Izrael čelí fanatickému nepříteli, který dokonce má kult mučednictví, tudíž je nutné, aby mu byl zasazen tvrdý úder,“

„Zároveň Izrael nemůže vykazovat stejný přístup vedení bojů, jako vykazují jeho protivníci z Hamásu či palestinského Islámského džihádu včetně pohrdání osudem civilistů,“

Problémem není hodnotící označení teroristického hnutí Hamás jako fanatického nepřítele, ale obrazové zarámovaní příspěvku záběrem přesunu civilního obyvatelstva před zahájením ofenzívy. Jde o zavádějící a stigmatizující praxi, která se opírá o manipulativní práci s několika plány reality, jež násilně a vytváří dojem jejich kauzálního vztahu. Z pohledu střihové skladby jde o modelovou ukázku sémantické krádeže, respektive svévolné manipulace s několika nespojitými plány reality.

Spojení redaktorova výroku a záběrů na neozbrojené civilní obyvatelstvo, má potenciál spustit u diváků asociativní řetězec významů propojujících označení „fanatický nepřítel, který má dokonce kult mučednictví“ a běžné obyvatele Gazy. Jinými slovy připisuje jim skrze negativní konotace i negativní hodnotový status.

Srovnej zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000101013/cast/1005231/

Vážená Rado ČT,

rádi bychom předešli případnému nedorozumění a uvádíme, že každý výše uvedený stížnostní bod (č.1 až č.5) považujeme za samostatnou stížnost a očekáváme tak, že odpovíte na  každou z nich, resp. že každá bude ve vztahu k naplňování Kodexu ČT vypořádána samostatně. Doufáme, že se s podanými stížnostmi vypořádáte přezkoumatelným a obsahově srozumitelným způsobem a nebude nutné se domáhat plnění povinností Rady ČT vyplývajících z ustanovení § 8 odst.1 písm. i) zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi prostřednictvím podání žaloby na nečinnost správního orgánu u Městského soudu v Praze.


[1]    https://edition.cnn.com/2023/10/31/middleeast/jabalya-blast-gaza-intl/index.html

[2]    https://www.theguardian.com/world/2023/nov/01/jabalia-camp-airstrike-gaza

[3]    https://edition.cnn.com/2023/10/31/middleeast/jabalya-blast-gaza-intl/index.html

[4]https://www.aljazeera.com/program/newsfeed/2023/11/4/israel-bombs-un-school-in-third-major-attack-on-gazas-jabalia-refugee-camp

[5]    https://www.lbcgroup.tv/watch/68480/ghazi-hamad/en.

[6]    https://www.memri.org/reports/hamas-official-ghazi-hamad-we-will-repeat-october-7-attack-time-and-again-until-israel

[7]    https://ct24.ceskatelevize.cz/tema/the-times-of-israel-1453

[8] In response to CNN’s question about the strike, the IDF said Saturday, “A report was received that a school was hit. According to a preliminary inquiry, the IDF did not target the location, but the explosion may have been a result of IDF fire aimed at another target. The circumstances of the incident are under review.” https://edition.cnn.com/middleeast/live-news/israel-hamas-war-gaza-news-11-04-23/index.html

[9]    https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolektivn%C3%AD_vina

[10]  https://search.mlp.cz/cz/titul/otazka-viny/2586440/#book-content

[11]  https://www.theguardian.com/world/2014/jul/20/israelis-cheer-gaza-bombing

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.