Tisková zpráva: V neděli 15. 10. 2023 v 16:00 proběhne na Václavském náměstí v Praze demonstrace za ukončení násilí v Palestině a Izraeli

13. října 2023 | Ne naším jménem!

Iniciativa Ne naším jménem! – za spravedlivý mír na Blízkém východě oznámila na neděli 15. 10. demonstraci pod heslem „Zastavme kolotoč násilí – End the Cycle of Violence“. Demonstrace proběhne na Václavském náměstí v Praze od 16 do 18 hodin.

Událost na facebooku.

Shromáždění uctí památku všech obětí v Izraeli-Palestině bez rozdílu původu, obětí, z nichž převážnou většinu tvoří neozbrojení civilisté – ženy, děti, muži, staří lidé. Podle statistik známých k dnešnímu dni zemřelo při bezprecedentních útocích bojovníků Hamásu přes 1300 lidí. V pásmu Gazy zabilo rovněž bezprecedentní izraelské bombardování 1500 lidí, z toho 500 dětí, a smrtonosné útoky nepřetržitě pokračují. Násilí přitom nezačalo před týdnem – každý rok zbytečně umírají lidé, většinou Palestinci žijící pod okupací nebo v neúnosných podmínkách izraelské blokády.

Nikdo z těchto lidí se nenarodil proto, aby takto zemřel. Soucítíme s nevinnými oběťmi na obou stranách a s bolestí jejich blízkých.

Jsme přesvědčení, že kolektivní trestání Palestinců v Gaze není cestou ven ze spirály strašlivého násilí. Cílem by dnes mělo být uzavření oboustranného příměří, okamžité propuštění zajatců a následné otevření cesty ke spravedlivému uspořádání mezi oběma národy, kdy všichni lidé žijící na území Palestiny-Izraele dosáhnou svobody, rovnosti, důstojnosti a nezadatelných lidských práv.

Žádáme, aby bylo neprodleně zastaveno bombardování Gazy a aby česká vláda nepodporovala Izrael v odvetných útocích, které budou stát jen další tisíce zmařených životů a destrukci země.

Chceme také jasně vystoupit proti dehumanizaci a degradaci Palestinců a veškerým projevům nenávisti, které na ně v těchto dnech směřují a jichž jsme svědky v českém veřejném prostoru.

Přijďme vyjádřit solidaritu všem obětem i své přesvědčení, že násilí není řešením – a že Palestinci si tak jako Izraelci a jako všichni lidé zaslouží žít jako svobodní a plnoprávní lidé ve své zemi.

Kontakt pro média: Zdeněk Jehlička, nenasimjmenem@gmail.com

Událost na facebooku:

https://www.facebook.com/events/1354614078773101.

This entry was posted in Akce and tagged . Bookmark the permalink.