Doporučujeme: Izraelský historik Ilan Pappé v Praze (16.-18.05.), petiční stánek na kontroverzním festivalu Izrael na Vltavě (14.-15.05.)

Zdroj

Doporučujeme akce na podporu zvýšení povědomí o palestinské otázce, které se konají již o tomto víkendu a příští týden v Praze:

Petiční stánek na kontroverzním festivalu Izrael na Vltavě

Co organizátoři akce kritizují:

  • Festival se soustřeďuje výlučně na izraelskou kulturu či jídlo, přičemž zastírá ošklivou realitu apartheidu a porušování lidských práv v Izraeli a Palestině.
  • Pokouší se zastřít realitu okupace tím, že přehlíží utrpení Palestinců a záměrně ignoruje zločinnou politiku státu Izrael zaměřenou proti nim.
  • Je součástí izraelské globální diplomatické politiky, kdy se Izrael snaží získat veřejnost na svou stranu prostřednictvím pořádání kulturních akcí. Organizátoři petičního stánku toto odmítají a chtějí ukázat na méně lichotivé aspekty izraelské kultury. — K dispozici budou veřejnosti informační materiály a zájemci budou moci zhlédnout dokumentární filmy.

Podrobnosti: https://ism-czech.org/2022/05/12/tiskova-zprava-kontroverze-kolem-festivalu-izrael-na-vltave-aktiviste-protestuji-proti-whitewashingu-izraelskeho-apartheidu/

Ilan Pappé v Praze — přednáška a debaty se Schwarzenbergem a Zaorálkem

Nenechte si ujít přednášky izraelského historika Ilana Pappého, jehož kniha Deset mýtů o Izraeli v těchto dnech vychází v českém překladu. Ilan Pappé vystoupí ve veřejné debatě s Karlem Schwarzenbergem 16. května od 18 hodin ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí, dále 18. května od 18 hodin v debatě s Lubomírem Zaorálkem v Radiocafé na Vinohradské 12 a na přednášce pro veřejnost, konané na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 17. května od 19 hodin.

Karel Schwarzenberg, Ilan Pappé: Israel, Palestine and the Czech Political Discourse

Is Israel an Apartheid?

Lubomír Zaorálek, Ilan Pappé: Můžeme mluvit o izraelském apartheidu? Jak by měla vypadat zahraniční politika vůči Izraeli

  • Lubomír Zaorálek, Ilan Pappé: Can we talk about Israeli Apartheid? How should Foreign Policy towards Israel look like
  • středa 18. května 2022 v 18:00 | Radiocafé, Vinohradská 12 
  • https://www.facebook.com/events/397543602278085/
  • Akce v angličtině s překladem do češtiny.

Další informace: https://ism-czech.org/2022/05/10/tiskova-zprava-vyznamny-izraelsky-novy-historik-ilan-pappe-vystoupi-v-debatach-s-karlem-schwarzenbergem-a-lubomirem-zaoralkem-16-18-kvetna-2022-v-praze/

Související odkazy

Ilan Pappé: Deset mýtů o Izraeli (Rybka Publishing)

A2larm.cz: Deset izraelských mýtů podle Ilana Pappého

Amnesty International: Izrael páchá vůči Palestincům zločiny proti lidskosti. Amnesty vydává nový report

Deník Referendum: Izraelský apartheid ve světle zprávy Amnesty International

Lidovky.cz: Smí se Izrael kritizovat kvůli diskriminaci Arabů?

This entry was posted in Akce, Píše se jinde and tagged , . Bookmark the permalink.