18. května 2021 | Ne naším jménem! a další iniciativy
Tisková zpráva k otevřenému dopisu zde.
Vážený pane ministře Kulhánku,
jelikož věříme, že jste to stále Vy a úřad Ministerstva zahraničí České republiky, kdo formuluje a vykonává zahraniční politiku naší země, obracíme se na Vás s výzvou, abyste na budovu Černínského paláce nechal vyvěsit vedle izraelské vlajky i vlajku palestinskou.
Svoji žádost odůvodňujeme Vašimi vlastními slovy. Pokud totiž nyní Izrael čelí „nehoráznému a barbarskému útoku“, čelí Palestina nehorázným a barbarským útokům ze strany izraelské okupační moci již řadu desetiletí. Jestliže pak má Izrael „jasné a nezcizitelné právo“ bránit své území a obyvatele, mají Palestinci neméně jasné a nezcizitelné právo chránit sebe, své domovy a obyvatele, kteří v nich žijí. Navíc mají Palestinci právo aktivně vystupovat proti okupaci, což jim zaručuje i rezoluce OSN.
Jako občané ČR považujeme za nepřijatelné bezprecedentní vyvěšení vlajky Izraele na vládní budovu svrchované ČR v den Nakby, kdy si Palestinci připomínají vyhánění ze svých domovů v roce 1948 a kterou jim nyní obzvláště těžce zpřítomnilo vyhánění dnešní. Současná eskalace násilí v Palestině/Izraeli totiž nezačala až s první raketou Hamásu, jakkoliv odsouzeníhodnou, ale nejpozději s dalším kolem vyhánění palestinských obyvatel z okupovaného Východního Jeruzaléma. Stejně tak si Vám dovolujeme připomenout, že celý tzv. izraelsko-palestinský konflikt nevznikl až s vyhlášením státu Izrael a první izraelsko-arabskou válkou, ale s etnickým čištěním Palestiny ještě před vznikem Izraele.
Ignorovat tyto souvislosti znamená přehlížet apartheidní povahu Izraele, jak ji nedávno popsaly lidskoprávní organizace, izraelská B‘Tselem a mezinárodní Human Rights Watch. Znamená to přehlížet dlouhodobou okupaci a kolonizaci palestinských území se všemi důsledky, které z ní pro Palestince plynou, a v důsledku tak ignorovat mezinárodní právo, které by Vaše ministerstvo mělo spíše naplňovat a chránit.
Dovolte, abychom se na pozadí dnešních silných slov jdoucí z Černínského paláce na adresu Palestinců pozastavili nad tím, proč podobně rázné stanovisko nevydalo ministerstvo, když byli tito bombardováni našimi izraelskými spojenci v letech 2008/2009 a v roce 2014. Proč Ministerstvo zahraničí nevydalo obdobně odsuzující prohlášení směrem k našim izraelským přátelům v letech 2018-2019, když zabíjeli palestinské civilisty během nenásilného Velkého pochodu za návrat? Oproti dnešním rázným slovům, proč ministerstvo zahraničí mlčí v případě, kdy chtějí Palestinci vyslyšet hlas volající po ukončení nelegální izraelské blokády Gazy, když protestují proti rozšiřování českého velvyslanectví do Jeruzaléma, když usilují o podporu svého práva na sebeurčení a svého místa v institucích mezinárodního společenství?
Pane ministře,
chápeme a sdílíme Vaši obavu z terorismu a hrůzu z jeho civilních obětí, způsobených v důsledku izraelskou okupací. Jsme však přesvědčeni, že podobně jako je již po desetiletí prohlubující se okupace doporučováno Palestincům pokračovat v jednáních, je i nyní vhodné místo utilitárních akcí navázat dialog a využít možností mezinárodního práva. Jako jediný nástroj spravedlnosti vidíme Mezinárodní trestní soud (ICC), ke kterému by Izrael po vzoru Palestiny měl přistoupit a uznat jeho pravomoci pro vyšetřování možných válečných zločinu izraelské armády na okupovaných palestinských územích stejně, jako ji nad hnutím Hamás přijali Palestinci. Pokud Izrael a s ním i Vaše ministerstvo prezentuje izraelské vojenské útoky na palestinské cíle jako nezbytné pro bezpečnost země a její obyvatele, neměl by mít obavy obhájit takové počínání před soudem. Tím spíše, že je Izrael nazírán jako jediná demokracie na Blízkém východě. Vidíme tady značné diplomatické možnosti Vás a Vašeho úřadu, jak působit na deklarovaného přítele směrem k pozitivní změně.
Do té doby Vás vybízíme, abyste ctil civilní oběti vojenských útoků na obou stranách stejně, dopřál jim rovnost alespoň ve smrti a na budovu Černínského paláce vyvěsil vedle vlajky izraelské i tu palestinskou.
S pozdravem
Tereza Langrová, Zdeněk Jehlička
Iniciativa Ne naším jménem – Za spravedlivý mír na Blízkém východě
Magdalena Křížová, Vít Strobach
Židovský hlas solidarity
Petra Štastná
Mezinárodní hnutí solidarity (ISM)
Jana Ridvanová
Přátelé Palestiny