Pozvánka: Eitay Mack a Yonatan Shapira v Praze 20.-22.11.

English summary at the bottom — Nenechte si ujít tento týden od středy 20. 11. do pátku 22. 11. příležitost vyslechnout si dva izraelské občany zabývající se aktuální situací v Izraeli a Palestině.

Eitay Mack, právník zaměřující se na lidská práva a zvláště na vývoz zbraní, a Yonatan Shapira, bývalý kapitán izraelských vzdušných sil, budou přednášet a debatovat například o právních aspektech izraelské okupace či na téma antisemitismu. Všechny akce jsou přístupné široké veřejnosti a probíhají v anglickém jazyce. Pořádající instituce jsou zmíněné u akcí.

Plakát k páteční akci pořádané Židovským hlasem solidarity a dalšími organizacemi, zdroj zde

Přehled akcí:

  • st 20/11 | 17:20-18:50 | MUP Strašnice | Eitay Mack: Legal Aspects of the Israeli Occupation – moderuje Břetislav Tureček| facebook
  • st 20/11 | 19:30-21:00 | FF UK | Eitay Mack: Condemning Anti-Semitism According to Interests| facebook
  • čt 21/11 | 18:00-19:30 | AAU | Yonatan Shapira: A Different Perspective on Israel and Palestine | facebook
  • pá 21/11 | 18:00-21:30 | Městská knihovna | Eitay Mack a Yonatan Shapira: Izrael a politika obviňování z antisemitismu | facebook

Eitay Mack — Izraelský právník zaměřující se na lidská práva, který odhaluje a snaží se bránit Izraeli ve vývozu zbraní despotickým režimům páchajícím válečné zločiny a genocidu. Také zastupuje palestinské a izraelské aktivisty v soudních řízeních s izraelskou armádou a policií či v případech expanze osad na Západním břehu Jordánu a ve Východním Jeruzalémě. Eitay je autorem petice izraelských aktivistů požadujících, aby Izrael ukončil veškerou vojenskou pomoc Ukrajině, která se děje ve formě vojenského výcviku a dodávek zbraní. Oficiální součástí ukrajinských ozbrojených sil je totiž otevřeně neonacistická Azovská brigáda, která se na svém webu chlubí například puškou Tavor izraelské výroby.

Yonatan Shapira — Bývalý kapitán záchranné helikoptéry izraelského letectva. V roce 2003 armádu opustil poté, co zorganizoval skupinu dvaceti sedmi pilotů, kteří se odmítli účastnit útoků na palestinské civilisty. V současné době je jedním z nejvýraznějších hlasů bývalých vojáků izraelské armády, kteří se angažují v organizování dialogu mezi Palestinci a Izraelci. Yonatan se čtyřikrát účastnil pokusů prolomit třináctiletou blokádu Gazy, kterou považuje za nelidskou. Vystudoval bezpečnostní studia.

Podrobnosti:

středa 20/11 v 17:20-18:50 – Eitay Mack
Legal Aspects of the Israeli Occupation – A Roundtable with Eitay Mack, Israeli Human Rights Attorney (moderuje Břetislav Tureček)
Metropolitní univerzita Praha, Dubečská 900/10, Praha – Strašnice, místnost 305
Facebook: https://www.facebook.com/events/530931044413016/
Pořadatel: Metropolitní univerzita Praha (MUP)

Centre for Middle Eastern Studies cordially invites you to a roundtable discussion on the “Legal Aspects of the Israeli Occupation: A Critical Jewish Voice from within the State of Israel”. The guest speaker Eitay Mack is an Israeli human rights attorney. He represents Israeli and Palestinian activists and journalists in civil lawsuits against the State of Israel and the Israeli security forces, mostly for human rights violations in Israel, the West Bank and East Jerusalem. Free entry, no registration required. (Zdroj: Facebook)

středa 20/11 v 19:30-21:00 – Eitay Mack
Eitay Mack: Condemning Anti-Semitism According to Interests
Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1, místnost P301
Facebook: https://www.facebook.com/events/2821916804498774/
Pořadatel: Praxis a Polis

Filosofický spolek PRAXIS ve spolupráci s Politologickým spolkem POLIS Vás srdečně zvou na přednášku Eitaya Macka – Condemning Anti-Semitism According to Interests. Přednáška proběhne v angličtině. / We would like to invite you to the lecture of the Israeli human rights attorney Eitay Mack – Condemning Anti-Semitism According to Interests.

Eitay Mack — An Israeli human rights attorney, acting to expose and stop the State of Israel’s military and diplomatic connections with regimes that committed genocide, war crimes, crimes against humanity, and severe violations of human rights, such as South Africa during the apartheid, South Sudan, Burundi, Myanmar, Serbia during the Balkan war, Rwanda during the genocide, Cameroon, Argentina, Chile, Haiti, Bolivia, Honduras, and Sri Lanka.

Representing Palestinian and Israeli activists and journalists in civil lawsuits against the State of Israel and the Israeli security forces, mostly for human rights violations in Israel, the West Bank and East Jerusalem and representing them in various administrative proceedings against deportation of asylum seekers, as well as against the expansion of settlements in East Jerusalem and the West Bank. (Zdroj: Facebook)

čtvrtek 21/11 v 18:00-19:30 – Yonatan Shapira
Yonatan Shapira: A Different Perspective on Israel and Palestine
Anglo-American University in Prague, Letenská 5, Praha, místnost 3.13
Facebook: https://www.facebook.com/events/750244905447742/
Pořadatel: AAU

Yonatan Shapira is former Captain and rescue helicopter pilot at Israeli Air force. In 2003 he left the army after organising a group of 27 pilots who refused to take part in the killing and oppression of the Palestinian civilians. Nowadays he is one of the most known voices of of former soldiers of IDF, who is engaging in organisation of the dialogue between Palestinians and Israelis. He took part in four attempts to break thirteen year long sea blockade on Gaza, which he sees as inhuman. The last attempt was a year ago onboard the Al-Awda boat with Ship to Gaza Norway. In israel he is known also as a musician and singer of hebrew protest songs. He holds a Master degree in peace and conflict studies. And in Prague will Yonatan talk about the current situation in Israel and Palestine from the point of view of his previous experience with the army.

The talk will take place on November 21st, 2019 from 18:00 – 19:30 at Anglo-American University in Room 3.13 / *Open to the AAU Community (Zdroj: Facebook)

pátek 22/11 v 18:00-21:30 – Eitay Mack a Yonatan Shapira
Izrael a politika obviňování z antisemitismu. Přednáška a debata
Městská knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1, malý sál
Facebook: https://www.facebook.com/events/2147054742266753/
Pořadatel: Židovský hlas solidarity, čeští kvakeři a Společnost česko-arabská

Židovský hlas solidarity, čeští kvakeři a Společnost česko-arabská Vás zvou na večer s izraelským právníkem Eitayem Mackem a bývalým pilotem izraelské armády Yonatanem Shapirou ve znamení solidarity a lidských práv.

Hlavní řečník: Eitay Mack — Izraelský právník se zaměřením na lidská práva, který odhaluje a snaží se bránit Izraeli ve vývozu zbraní despotickým režimům páchajícím válečné zločiny a genocidu. Také zastupuje palestinské a izraelské aktivisty v soudních řízeních s izraelskou armádou a policií či v případech expanze osad na Západním břehu a ve Východním Jeruzalémě. Eitay je autorem petice izraelských aktivistů požadujících, aby Izrael ukončil veškerou vojenskou pomoc, tedy vojenský výcvik a zbraně, Ukrajině. Oficiální součástí ukrajinských ozbrojených sil je totiž otevřeně neo-nacistická Azovská brigáda, která se na svém webu chlubí izraelskou puškou Tavor.

Yonatan Shapira — Bývalý kapitán záchranné helikoptéry izraelských vzdušných sil. V roce 2003 armádu opustil poté, co zorganizoval skupinu dvaceti sedmi pilotů, kteří se odmítli účastnit útoků na palestinské civilisty. V současné době je jedním z nejvýraznějších hlasů bývalých vojáků IDF, kteří se angažují v organizování dialogu mezi Palestinci a Izraelci. Yonatan se čtyřikrát účastnil pokusů prolomit třináctiletou blokádu Gazy, kterou považuje za nelidskou. Yonatan vystudoval bezpečnostní studia.

Jewish Voice for Solidarity, Czech Quakers and Czech-Arab Society have the pleasure to invite you to the evening with Israeli lawyer Eitay Mack and former IDF pilot Yonatan Shapira in the name of Solidarity and Human Rights

Keynote speaker: Eitay Mack — An Israeli human rights attorney who seeks to expose and prevent Israel from exporting arms to oppressive regimes committing crimes against humanity, war crimes and genocide. He also represents Palestinian and Israeli activists in legal proceedings against the Israeli army and police, and settlement expansion in the West
Bank and East Jerusalem. Eitay is the author of a petition by Israeli activists calling for Israel to cease all military assistance, ie military training and weapons, to Ukraine. Because the official part of the Ukrainian armed forces is openly neo-Nazi Azov brigade, which boasts on its website about using Israeli rifle Tavor.

Yonatan Shapira — Yonatan is an Israeli activist and musician. He was a Captain and a rescue helicopter pilot in the Israeli Air Force until 2003, when he organized the group of 27 pilots who refused to take part in the killing and oppression of the Palestinians people. He took part in four attempts to break the 13 years blockade on Gaza which he considers inhumane. He is a facilitator of dialogue workshops and has a Master degree in peace and conflict studies. (Zdroj: Facebook)

English summary:

You are cordially invited to several lectures by two Israelis, a human rights attorney and a former pilot of Israeli army. All the details on Facebook events (and above in the copied out texts in English). Free entrance, open to public, all events in English only. Lectures organized by various institutions (not by ISM).

Summary of events (all details on the links below):

Wed 20 Nov | 5:20-6:50 PM | MUP Strašnice | Eitay Mack | facebook
Wed 20 Nov | 7:30-9:00 PM | FF UK | Eitay Mack | facebook
Thu 21 Nov | 6:00-7:30 PM | AAU | Yonatan Shapira | facebook
Fri 21 Nov | 6:00-9:30 PM | Městská knihovna | Eitay Mack and Yonatan Shapira | facebook

This entry was posted in Akce, Píše se jinde and tagged . Bookmark the permalink.