Karel Dolejší: Oběti i kati

3. července 2014 | Britské listy

revenge2David Rubin, jeden z lídrů izraelských osadníků, 1. července v listě Aruc Ševa napsal: “Nepřítel musí být zničen bez přehnané starosti o to, kdo je aktivním vojákem”. O den později bylo v Jeruzalémě nalezeno mrtvé tělo šestnáctiletého Muhammada Abú Chudajra. Následovaly pouliční boje mezi Izraelci a Palestinci.

Chemi Šalev přirovnal v Harecu izraelskou reakci na v pondělí odhalenou vraždu tří mladíků k honu na Židy, který zorganizovali nacisté 9. března 1933 v Berlíně. Vezme-li se v úvahu postoj lidí jako David Rubin, takové srovnání je zcela namístě.

Je ale možno najít i lepší srovnání. Tzv. Křišťálová noc na 10. listopad 1938 byla na povrchu “pouze” reakcí na vraždu německého diplomata Ernsta vom Ratha Herschelem Grynszpanem motivovanou Norimberskými zákony. Smrt úředníka vyšetřovaného nacisty pro politickou nespolehlivost se však stala vítanou záminkou k projevení nenávisti, která s úmrtím ve skutečnosti neměla naprosto nic společného a pod praporem kolektivní viny se vrhla na celé diskriminované etnikum, nikoliv na pachatele.

Dnešní Izraelci se opravdu chovají velmi podobně, jako kdysi Němci. Jsou si tak naprosto jisti postavením “nevinných obětí”, jako ti, kdo se kdysi “jen” mstili za vom Ratha a Versailleský systém. Ze včerejších obětí jsou dnešní kati. Přitom se ohánějí krví předků, která má legitimizovat nárok jednat stejně zločinně jako ti, kdo tuto krev kdysi prolili. V této logice neexistují nevinní Palestinci. Všichni jsou vinni, všichni jsou nepřáteli a nepřítele je třeba zničit.

Izrael je velice dobře vyzbrojeným státem. Má k dispozici moderní armádu, chemické, biologické a jaderné zbraně. Bude-li v “reakci” na vraždu Ejala Jifraha, Gilada Šára a Naftaliho Frankela pokračovat jako dosud, povede to k další válce, kterou Izrael z hlediska čistě vojenského nepochybně vyhraje.

Zatímco se však schyluje k dalšímu “vítězství”, v probíhajícím boji prohrává a ztrácí se duše národa s mnohatisíciletou kulturou, který se stal bohorovným, zpupným a pyšným k nesnesení.

Související odkazy:

Související: Fotografie vyzývající k odplatě a násilné odvetě vůči Palestincům

revenge2“Izraelci žádají odplatu.” — Izraelský voják přidal svou “selfie” fotku na facebookovou stránku se stejným názvem, která vyzývá k napadání Palestinců. Za dva dny měla stránka více než 35 tisíc členů, píše se v deníku Haaretz (http://bit.ly/1t0wFGx)

revenge3revenge4

 

 

 

Nalevo: “Bibi [Netanjahu], lidé žádají odplatu,” je napsáno na kusu papíru ležícího vedle zbraně a armádního baretu. Napravo: “Izraelci žádají odplatu” vzkazuje žena s dítětem. Zdroj Haaretz (http://bit.ly/1t0wFGx)

revenge5“Nenávist vůči Arabům není nenávist, je to hodnota. Izrael požaduje odplatu.” Zdroj facebook (http://on.fb.me/1t0Teet)

revenge6“Odplata.” Zdroj facebook (http://on.fb.me/1t0Teet)

Další: “Smrt Arabům” Zdroj facebook (http://on.fb.me/1mN9YfI)

This entry was posted in Píše se jinde, Zprávy and tagged . Bookmark the permalink.