Pozvánka: Debata v DOXu a promítání Infiltrators s režisérem Khaledem Jarrarem, 7. až 12. března, Praha

Doporučujeme film Infiltrators (Infiltrátoři) od palestinského režiséra a umělce Khaleda Jarrara, který bude osobně přítomen na jedné z projekcí. Dokument o Palestincích překračujících nelegálně hranice do své bývalé domoviny, dnešního Izraele, ve snaze najít si práci, bude promítán v rámci festivalu Jeden svět v několika pražských kinech od 7. do 12.03. Aktuální informace na stránkách Jednoho světa. Khaled Jarrar bude debatovat také v pražském DOXu, a to 10.03. od 18:00. Podrobné informace na stránkách galerie DOX. V úterý 11.03. od 13:00 se uskuteční performance na téma palestinských politických vězňů držících na protest proti administrativní vazbě více než 50denní hladovku.

07 .03. / 16:00 Atlas – malý sál
10 .03. / 18:00 DOX debata s režisérem (bez filmu)
11 .03. / 13:00 Václavské náměstí, roh Vodičkovyperformance Khaleda Jarrara
11 .03. / 17:15 Světozor – velký sál – debata s režisérem
12 .03. / 17:30 Evald

Film Infiltrátoři, r. Khaled Jarrar. Foto: Islamic Arts Magazine

Dokument Infiltrátoři

Infiltrators (Infiltrátoři). Režie: Khaled Jarrar. Libanon, Palestina, Spojené arabské emiráty, 2012. 70 min.

Ostře hlídaná betonová bariéra o výšce sedmi metrů odděluje Západní břeh Jordánu od Izraele. Dostat se na druhou stranu je komplikované, propustek se nedostává, a tak zbývá Palestincům jediná cesta – překonat hranici ilegálně. Naděje je malá, ale není jiná možnost. Stísněnou atmosféru připomínající hru na kočku a myš umocňují autentické záběry ruční kamery, která pokusy o překročení sleduje. Režisér Khaled Jarrar se problematické situaci Palestinců věnuje dlouhodobě i ve svých fotografických projektech a performancích. (Oficiální text Jednoho světa) Ukázka zde.

Debata v DOXu

khaled_dox
Více k výstavě zde.

Kdo je Khaled Jarrar?

Khaled Jarrar u své instalace v Londýně "Whole in the Wall”. Foto: Charlie Bibbi, Financial TimesBýval jsem členem Arafatovy ochranky, nyní jsem umělcem,“ uvedl při své výstavě apartheidní zdi v Londýně palestinský umělec a režisér Khaled Jarrar (38) pro deník Financial Times. Mezi českými milovníky současného umění či zájemci o palestinskou otázku může být znám například svým neoficiálním razítkem Státu Palestina, kterým nadšencům označoval pasy v rámci předloňské výstavy Middle East Europe. V rámci happeningu v Galerii SPZ si lidé mohli koupit i neoficiální známku Státu Palestina.

Narodil se v palestinském městě Jenin v roce 1976, žije a tvoří v Ramalláhu. Vystudoval interiérový design na technické univerzitě, poté absolvoval obor vizuálních umění na palestinské Akademii umění v Ramalláhu. Jarrar se stal známým v r. 2007 výstavou „Na kontrolním stanovišti“ (At the Checkpoint), která se konala přímo na „místech činu“ – na kontrolních stanovištích Huwarra poblíž Náblusu a Qalandia mezi Ramalláhem a Jeruzalémem. Měl samostatné výstavy například v Londýně (Ayyam Gallery), Ženevě (Galerie Guy Bartschi), Bruselu, Paříži či Ramalláhu. Další podrobnosti např. zde.

1514_full

Razítko Státu Palestina, rozdávané mj. i v Praze v r. 2012

Foto via http://mongoosmagazine.com

Výstavní akce, která Khaleda Jarrara proslavila v r. 2007: Fotky přímo na místě činu.

Zajímavé odkazy:

Rozhovor pro Financial Times
Rozhovor pro server Jadaliyya
Absurdities of Life in Palestine – The life and art of Khaled Jarrar
Mongoos

Galerie:

Khaled Jarrar — Olympiad Palestine 2013 (včetně videí)
Galerie Polaris — Khaled Jarrar
Jeu de Pomme

 

This entry was posted in Akce, Filmy a dokumenty, Píše se jinde and tagged . Bookmark the permalink.