Jak dopadne jednání v OSN o suverenitě Palestiny?

25. srpna 2011 | Josef Liška

Tento týden se opět sešla Rada bezpečnosti OSN, aby její zástupci diskutovali o žádosti vrcholných představitelů palestinského lidu. V situaci, kdy na Blízkém východě opět dochází k eskalaci násilí a vzrůstá napětí, vznikl nový reálný návrh na palestinskou nezávislost. Tento mírový návrh Palestinců získává podporu na celém světě. Jejich země by měla být 194. státem ve Společenství národů.

Minulý měsíc Palestinci představili svůj návrh v Radě bezpečnosti. Jejich iniciativu podpořilo již více než 120 zemí na Středním východě, v Africe, Asii a Latinské Americe, ale izraelské pravicové vlády a USA jí vehementně brání. Vysílají jasný signál svým evropským spojencům a tvrdí, že podpora legitimní palestinské snahy bude příčinou dalších napětí v bilaterálních vztazích. Klíčové evropské vlády nejsou stále rozhodnuty, zda vznik samostatného státu Palestina při zářijovém hlasování Valného shromáždění OSN podpoří. Je to právě masivní veřejné mínění, které může ovlivnit vládní činitele hlavních evropských států, aby při této významné příležitost k ukončení okupace hlasovali pro přijetí Palestiny do OSN.

Proto je potřeba zvýšit povědomí veřejnosti. Právě teď by mohla být ta nejlepší příležitost prolomit patovou situaci a zabránit tak další spirále násilí vytvořením rovných podmínek mezi oběma stranami pro jednání. Svět má právě teď možnost přijmout nový návrh, který by mohl zvrátit po desetiletí probíhající vývoj neúspěšných izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Valné shromáždění OSN se k této otázce sejde v září.

Zatímco si většina palestinských a izraelských občanů přeje řešení konfliktu vytvořením dvou suverénních států, izraelská extremistická vláda i nadále schvaluje budování osad na okupovaném palestinském území a podněcuje k nenávisti a krveprolití. Mírové iniciativy vedené po celá desetiletí Američany selhaly a Izrael se postupně zmocnil zhruba 40% palestinské půdy, zatímco na zbývajícím území uplatňuje politiku útlaku, apartheidu a okupace.

Se smělou novou iniciativou představitelů Palestiny by mohla být dosavadní, po dlouhá desetiletí trvající hra změněna, ale Evropa musí převzít vedoucí úlohu.

Mnozí z vás jste již měli možnost se na internetových stránkách seznámit se společenstvím Avaaz.org. Jeho členové žijí snad v každé zemi a aktuální kampaně se šíří mezi občany na 4 kontinentech ve 14 jazycích. Podivný výraz “Avaaz” v mnoha jazycích znamená “hlas” nebo “píseň”. Jedná se o společenství přibližně 9 miliónů osob zapojených v celosvětové internetové síti. Cílenými a dobře organizovanými petičními akcemi, pomocí hlasů velkého počtu lidí a jejich názorů se snaží ovlivnit celosvětové rozhodování v důležitých otázkách, které souvisí s formováním prostředí a života na celém světě.

Pro ty, kteří se s touto celosvětovou organizací doposud nesetkali, ale i pro zasvěcené, bude následující sdělení.

V současné době nás kolektiv vedení Avaaz seznamuje s událostí, která může mít dalekosáhlý význam zejména pro další vývoj na Blízkém i Středním východě. Podporují očekávaná mírová řešení a vyzývají nás:

„Předložme masivní celosvětovou výzvu klíčovým evropským představitelům, aby nyní při nastávajících jednáních přijali tuto žádost a podpořili v OSN vytvoření suverénního palestinského státu.

Přidejte své hlasy a pomozte jednoduchou aktivitou – tím, že rozšíříte tento text.

Nyní je na nás všech, abychom řekli hlavním evropským představitelům, že veřejné mínění je pro diplomatické, nenásilné řešení. Právě teď můžeme dokázat, že občanské stanovisko může zásadně ovlivnit politická rozhodnutí namísto preferencí americké vlády.

Naše kampaň se prudce šíří po celém světě – k výzvě se připojilo již více než 800 000 z nás!

Byla uveřejněna na titulních stranách hlavních světových zpravodajských médií, byla citovaná i v Radě bezpečnosti OSN.

Avaaz vytvořil působivé, krátké video, které vypráví skutečný příběh lidí na okupovaných územích a vysvětluje, proč je právě teď ta nejlepší šance na dosažení míru na Blízkém východě.

Klikněte na link, podívejte se a přepošlete všem přátelům na internetové síti, známým i neznámým. Pomozte dosáhnout 1 000 000 podpisů.

O izraelsko-palestinském konfliktu existuje mnoho dezinformací a mnozí z vás si možná nejste jisti, zda se zapojit. Toto krátké video výstižně popisuje současnou situaci a může inspirovat další lidi, aby začali jednat. Můžeme společně působit na naše představitele v OSN a tak pomoci otevřít novou cestu k míru.

Pokud se s tímto příběhem seznámí dost lidí, podepíší petici a předají její text dalším, budou vedoucí představitelé států v OSN nuceni naslouchat našim hlasům.

Pomozte získat 1 milion signatářů podpisem textu petice.

Téměř 10 milionů lidí na celém světě obdrželo tento e-mail. Pokud si dost lidí prohlédne video a podepíše petici, a to zejména v klíčových evropských zemích, – jejichž hlasy jsou důležité,- můžeme vytvořit přílivovou vlnu podpory pro palestinskou nezávislost ještě předtím, než se Rada bezpečnosti OSN sejde, aby diskutovala o této iniciativě. Můžeme tak skutečně ovlivnit hlasování v RB OSN.

Podepište petici, a přepošlete tento email všem:

S nadějí
Alice, Pascal, Emma, Ricken, David, Rewan, a celý tým Avaaz.“

Text petice:

Vedoucím představitelům všech členských států OSN,

Žádáme vás, abyste schválili legitimní žádost o uznání státu Palestina a potvrzení práv palestinského lidu. Je na čase zvrátit vývoj po desetiletích neúspěšných mírových rozhovorů, ukončit okupaci a uskutečnit posun směrem k míru na základě dvou států.

Jak podepsat?

Pokud jste se již dříve připojil/a k některé akci a tak jste se stal/a členem/členkou společenství Avaaz:
Zadejte pouze e-mailovou adresu a klikněte na “Odeslat” (SEND)

Jste tu poprvé? Prosím, vyplňte formulář níže.
Name (Jméno)
Email (E-mailová adresa)
Country (Vyberte Czech Republic)
klikněte na SEND (Odeslat)

Avaaz.org bude chránit vaše soukromí a bude vás průběžně o této a podobných kampaních informovat.

Související informace:

CNN: Plány Izraelského osídlování vytvářejí hněv v USA, Palestinská samospráva

The Guardian: Palestinci předložili nabídku vytvoření státu Valnému shromáždění OSN

Associated Press: Izraelský ministr: zpřetrhal vazby o dohodě s Palestinci

Haaretz: OSN vyzývá Izrael, aby zastavil výstavbu nových osídlení ve východním Jeruzalémě

This entry was posted in Akce, Zprávy and tagged , . Bookmark the permalink.