Doporučujeme další přednášku a debatu Terezy, terá se před pár týdny vrátila ze Západního břehu Jordánu, kde pracovala pro křesťanskou organizaci EAPPI. Akce pod názvem “Tři měsíce v okupované Palestině” se koná ve středu 6. února v 18:30 v ROH družstevní kavárně (U božích bojovníků 606/3, Praha 3-Žižkov, bus U památníku anebo Tachovské náměstí, mapa zde). Podrobnosti k akci na facebooku.
Ilustrační foto: Škola v beduínské vesnici Chán al-Ahmar, které hrozí demolice. Tereza ve vesnici pravidelně pobývala. (Foto:Faiz Abu Rmeleh/Activestills.org, zdroj)
“Ochrana svou přítomností (protective presence) je jedna ze strategií OSN pro ochranu civilistů. Také to byla náplň Tereziny práce na okupovaném Západním břehu a v anektovaném Jeruzalémě, kde tři měsíce žila.
Když totiž palestinské děti, které chodí přes vojenské checkpointy do školy, doprovází člověk z mezinárodního prostředí s foťákem, je menší šance, že je vojáci budou šikanovat, napadat nebo zatýkat. Jakmile se to stane (a že se to stalo a stále stává), tak se to může alespoň zdokumentovat. Také díky tomu, že lidé z mezinárodního prostředí přespávají po boku Beduínů, jejichž vesnice má být zdemolována, je méně pravděpodobné, že k demolici dojde. A když k tomu dojde, jedinou ochranou před slzným plynem a pogumovanými projektily, které velké demolice většinou doprovázejí, je kamera. Další formou upozorňování na útlak je psaní článků a reportů do databáze OSN, což byla také součást Tereziných povinností.” — facebook
“Posledním, ale asi nejdůležitějším, způsobem je předávání zkušeností a životních příběhů skrze přednášky.
Přijďte si poslechnout o životě běžných Palestinců ve Východním Jeruzalémě a o těch narozených za zdí, která obklopuje Západní břeh.”
Ukázky Tereziných reportáží:
http://a2larm.cz/2018/11/pred-vojenskym-soudem-obnazena-izraelska-dystopie/
http://www.pdsc.pl/?p=420
Související:
Ekumenický doprovod v Palestině a Izraeli (EAPPI) – eappi.org
Program EAPPI (Ecumenical Accompaniment Programme in Palestine and Israel) je organizován Světovou radou církví (World Council of Churches) a funguje od roku 2002 na základě žádosti zástupců církví v Jeruzalémě. Mezinárodní týmy ekumenických pracovníků pracují na sedmi různých místech na Západním břehu a ve Východním Jeruzalémě.
Úkolem ekumenického doprovodu v Jeruzalémě je ochrana dětí před obtěžováním na cestě do školy, zaznamenávání průběhu demolic palestinských domů, monitoring checkpointů, které omezují pohyb Palestinců žijících na okupovaném Západním břehu a podpora izraelských a palestinských mírových iniciativ
Tereza se programu zúčastnila vůbec jako první Češka.
Již proběhlo: