Pozvánka na přednášku: Kamil Kandalaft: Přítomní nepřítomní – palestinští občané Izraele, čtvrtek 5. května v 19:00, Tranzitdisplay, Praha

naka week pscAktualizace 9/5 — Děkujeme všem za účast. Video z přednášky bude brzy online na stránkách Debatního klubu.

Zveme vás na přednášku Kamila Kandalafta o situaci palestinských občanů Izraele, která se koná ve čtvrtek 5. května v 19:00 v Praze v galerii Tranzitdisplay (Dittrichova 9, P2, mapa zde).

Pozvánka na facebooku, nyxu, radar squatu, děkujeme za její šíření!

Při zakládání Izraele v roce 1948 utrpěli Palestinci tzv. Nakbu – sérii masakrů, v jejímž důsledku byla více než polovina obyvatelstva vyhnaná za hranice své vlasti. Menší část z nich zůstala na území, které obsadil Izrael a posléze se stala jeho občany.

Palestinští občané Izraele jsou součástí palestinského národa. I když nežijí pod natolik represivním režimem jako Palestinci na okupovaných územích, i oni zažívají diskriminaci, rasismus a násilí. Po dobu 68 let zažili vyhánění z domovů, ničení svých vesnic, vojenský režim, konfiskaci majetku, opakující se masakry a zabíjení a i dnes jsou vystaveni každodenní diskriminaci v oblasti školství, zaměstnání, bydlení či rozvoje obcí a měst. Doposud čelí velká část z nich hrozbě ničení svých domovů a vesnic. Navzdory tomu jsou podporovateli Izraele prezentováni jako důkaz izraelské demokracie. Jsou přítomní ve své vlasti, ale ne jako rovnocenní občané. A jsou nepřítomní v povědomí světa,” uvádí Kamil Kandalaft.

Přednáška je součástí série akcí věnovaných upomínce na palestinskou Nakbu (15. 5.) a Den půdy (30. 3.). V této sérii již proběhlo promítání filmu Věčné kořeny o pokračující kolonizaci palestinského území a roli Židovského národního fondu, v půlce května se bude konat promítání historického dokumentu televize Al Jazeera Al Nakba.

Akci pořádá ISM ČR ve spolupráci s galerií Tranzitdisplay a Iniciatívou za spravodlivý mier na Blízkom východe.

O přednášejícím:

Kamil Kandalaft je palestinsko-slovenský lidskoprávní aktivista a bloger z Bratislavy, který vyrůstal v Haifě a část jeho rodiny stále žije v Palestině-Izraeli.

Blogy:
http://kandalaft.blog.pravda.sk/
http://kandalaft.blog.sme.sk/

Související:

Přednáška Kamila Kandalafta v Bratislavě (2013): O pôvode a príčinách izraelsko-palestínskeho konfliktu (https://www.youtube.com/watch?v=-Ewn86Q-udE)

Další odkazy:

This entry was posted in Akce. Bookmark the permalink.