NESEHNUTÍ: Evropská Unie musí ukončit svou vojenskou podporu Izraele

22. července 2014 | NESEHNUTÍ

Tisková zpráva Evropské sítě proti obchodu se zbraněmi a NESEHNUTÍ

nesehnutiVzhledem k postupné eskalaci a rostoucímu počtu mrtvých v Pásmu Gazy vyzývá Evropská síť proti obchodu se zbraněmi (European Network Against Arms Trade, ENAAT) k okamžitému ukončení evropské vojenské pomoci Izraeli a žádá EU o vyhlášení všeobecného zbrojního embarga na všechny strany konfliktu. V případě uvalení tohoto embarga by všechny státy EU musely ihned zastavit veškeré dodávky vojenské pomoci, vybavení či munice stranám účastnícím se konfliktu.

Vezmeme-li všechny evropské země jako celek, představují jednoho z nejdůležitějších dodavatelů vojenských systémů a vybavení Izraele hned po Spojených státech. V posledních deseti letech uzavřely země EU s Izraelem vojenské zakázky za přibližně 2 miliardy EUR, přičemž jen v roce 2012 měly celkovou hodnotu 600 miliónů EUR. Tyto zakázky zahrnovaly munici, vybavení k řízení palby a součástky pro armádní letadla a vozidla. Podle zpráv EU skončily členské země s vývozem zbraní a vojenských systémů do Palestiny v roce 2002.

Holandské díly pro stíhačky F16, bojové vrtulníky Apache a rakety Hellfire končí v rukou izraelských ozbrojených sil na základě dohod o společné výrobě s americkými firmami. Itálie je jedním z největších evropských dodavatelů vojenských systémů Izraeli. Po zahájení posledních izraelských leteckých útoků na Pásmo Gazy dodala italská firma Alenia Aermacchi, ovládaná skupinou Finmeccanica, izraelskému letectvu první dva cvičné letouny M-346. I španělský vývoz zbraní do Izraele se od roku 2008 zdvojnásobil.

Andrew Smith z britské Campaign Against Arms Trade řekl: „Dodávky zbraní nejsou pro Izrael významné pouze z vojenského hlediska, ale zároveň představují i silnou politickou podporu. Evropa musí využít svého vlivu za účelem usmíření obou stran a ne k přilévání oleje do ohně války a konfliktu. Okamžité embargo na veškerý obchod se zbraněmi mezi zeměmi EU a Izraelem a všemi ostatními stranami konfliktu je nezbytné chce-li EU hrát roli mírotvůrce a vyslat jasný signál, že nepodporuje kroky izraelské vlády a eskalaci konfliktu.

Řada evropských zemí má dvoustranný vztah s Izraelem, kdy mnohé z nich izraelským firmám ročně zaplatí milióny eur za zbraně „vyzkoušené v bojových operacích.“ Stále pevnější vazby pak vznikají v oblasti bezpilotních letounů.

Například Španělsko koupilo bezpilotní letoun Searcher od firmy Israel Aerospace Industries (IAI). V roce 2005 udělilo britské Ministerstvo obrany firmě UAV Tactical Systems Ltd (U-TacS), společnému podniku mezi izraelskou zbrojařskou firmou Elbit Systems a její partnerskou společností Thales UK, zakázku na vývoj bezpilotního letounu Watchkeeper WK450, která nakonec dosáhla hodnoty 1 miliardy liber.

Giorgio Beretta z italské Rete Italiana per il Disarmo poznamenává: „Oceňujeme výzvu Federiky Morgherini, ministryně zahraničních věcí, všem stranám konfliktu k vyhlášení okamžitého příměří. V podobném duchu by italská vláda, která v tomto šestiměsíčním období předsedá Radě EU a je jedním z největších evropských vývozců zbraňových systémů do Izraele, měla ihned podpořit aktivity, jež povedou k vyhlášení embarga EU na dodávky zbraní a vojenského vybavení všem stranám konfliktu. Embargo by mělo sloužit ochraně civilního obyvatelstva a podpoře obnovení jednání.”

 

Výzvu podepsali:

Bremen Foundation for Arms Conversion and Peace Research (Německo)
Campaign Against Arms Trade (Spojené království)
Centre Delàs for Peace Studies (Španělsko)
Group Switzerland Without an Army – GSoA (Švýcarsko)
Stop Wapenhandel (Nizozemsko)
Rete Italiana per il Disarmo (Itálie)
Inštitút ľudských práv (Slovensko)
NESEHNUTÍ Brno (Česká republika)
Norwegian Peace Association (Norsko)

Související:

NESEHNUTÍ: Zbraně, nebo lidská práva?

NESEHNUTÍ: Blízký východ

NESEHNUTÍ: Vývoz zbraní z ČR v roce 2013 přesáhl 7 mld. korun – velká část z nich podpořila režimy pošlapávající lidská práva

This entry was posted in Kampaně, Píše se jinde and tagged , , . Bookmark the permalink.