66. výročí masakru obyvatel palestinské vesnice Dajr Jásín

Zveřejňujeme šest let starou, ale stále aktuální, reportáž Břetislava Turečka k výročí masakru v palestinské vesnici Deir Yassin (Dajr Jásín), ke kterému došlo před 66 lety, dne 9. dubna 1948. Masakr byl jedním ze spouštěčů násilných vyhnání a útěků Palestinců z jejich domovů. K 15. květnu 1948 bylo napadeno a dobyto téměř 200 vesnic.

Zdroj: Český rozhlas, titulek nadpisu editován, MP3 k poslechu.

deir yassin_29. dubna 2008, ČRo: S dopoledním Radiožurnálem se teď podíváme na přípravy na oslavy šedesátého výročí založení státu Izrael. Pro statisíce Židů, kteří v Evropě zažily peklo holocaustu, znamenal vznik Izraele obrovskou naději. Jenže zrod státu měl i svoje temné stránky. Na dnešek připadá šedesáté výročí masakru v arabské vesnici Dair Yasin, výjimečné události, která otřásla i tehdejším židovským vedením. Incident spustil vlnu palestinských uprchlíků, s jejímiž dozvuky se svět potýká dodnes. Náš blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček se vydal do Palestiny za jedním z lidí, kteří v roce 1948 židovský útok na arabskou vesnici přežili.

Abu TÁRIK:
Zabili asi šestinu obyvatel vesnice. Z rodiny Zahranových pobili dvacet pět členů, většinou ženy a děti ukryté v jednom domě. Celkem bylo zabito sto šest lidí, třicet osm z nich byly ženy, starých mužů bylo dvacet sedm, dětí šestnáct. Mladých bojeschopných mužů bylo mezi zabitými pouze dvacet pět.

Břetislav TUREČEK:
Takhle popisuje události v Dair Yasinu dnes šedesáti osmiletý pan Abu Tárik. Počty vycházejí ze zjištění historiků. Abu Tárikovi tehdy bylo osm. A jak říká, matka ho hned po začátku židovského útoku spolu s dalšími malými dětmi zamkla v domě. Abu Tárik mluví o masakru. Viděl ale něco takového někdo z jeho rodiny?

Abu TÁRIK:
Můj otec a můj bratr viděl, jak Židé zastřelili ženu, která měla u prsu dítě. Chtělo nakojit.

Břetislav TUREČEK:
Někteří Arabové posléze tvrdili, že po celodenních bojích viděli zohavená těla žen s vykasanými sukněmi.

Abu TÁRIK:
Žádné znásilňování nebylo. Vím to, protože mou pětadvacetiletou sestru Židé chytli s jejími dvěma dětmi a strčili jí do velké místnosti s dalšími ženami. Pak jim sebrali zlato a šperky, ale neznásilnili ji. Takové zvěsti šířili Židé, aby lidé ve strachu sami uprchli z vesnic. Arabové dělali takovou propagandu také. Ti zas proto, aby nám někdo přišel na pomoc.

Břetislav TUREČEK:
Jenže nikdo nepřišel a do pohybu se naopak postupně daly statisíce Arabů. O důvodech otevřeně mluví izraelský historik Tom Segev, který jako jeden z prvních otevřel temné stránky sionistického projektu.

Tom SEGEV, izraelský historik:
Dair Yasin je hluboká rána. Už tehdy každý věděl, že se stalo něco strašného. Každý byl v šoku. Arabové nabyli přesvědčení, že právě tohle se s nimi všemi stane, a proto jich také tolik uteklo. Mluvíme o sedmi stech padesáti tisících lidí.

Břetislav TUREČEK:
Masakr v Dair Yasinu spáchali členové extrémistických organizací Irgun a Lechi. Vůdce Irgunu Menachem Begin ve svých pamětech napsal: “Obyvatele jsme varovali před bitvou, tlampačem jsme je vyzývali k odchodu do bezpečí. Naši muži pak bojovali o každý dům. Použili hodně granátů a to si neodvratně vyžádalo velké oběti mezi těmi, kteří nás neuposlechli.” Begina minulost dostihla hlavně, když se po letech stal premiérem a dostal Nobelovu cenu za mír.

Tom SEGEV, izraelský historik:
Zahraniční novináři se ho pořád ptali: Nedělají palestinští teroristé totéž, co jste dělali vy? Byla to nekonečná polemika a propaganda.

Břetislav TUREČEK:
Přibližuje historik Segev. Stojím u židovské základní školy ve čtvrti Harno. Před sebou vidím areál psychiatrické léčebny Kpar Šaul a za ní je moderní židovská čtvrť Givat Šaul. Ještě před šedesáti lety ale tady všude stál Dair Yasin. Mechanem Begin, který byl tolik spojován se zkázou obce, se tohoto kostlivce ve skříni nezbavil ani na sklonku svého života. Než jako téměř osmdesátiletý zemřel, bydlel právě tady. Každé ráno tak viděl z okna jak sanatorium, tak místa, kde jeho vojáci v boji o vznik Izraele pobili desítky arabských žen a dětí.

Související odkazy na webu ISM ČR:

Poznámka:

* Palestinský historik Walid Khalidi v knize Before the Diaspora k Deir Yassinu uvádí:

“Zatímco Hagana bojovala za znovudobytí Castelu, dne 9. dubna 1948 napadlo na příkaz Menachema Begina osmdesát mužů z Irgunu malou vesnici Deir Yassin na západ od Jeruzaléma, zhruba tři míle východně od Castelu, jež sousedila s židovskou vesnicí Givat Sha’ul. Byl tomu měsíc, co si vesnice Deir Yassin vyžádala a podepsala pakt o neútočení s vesnicí  Givat Sha’ul. Útočníci Igrunu nicméně přišli od Givat Sha’ulu, společně se čtyřiceti ozbrojenými muži ze Sternova gangu (jedním z jeho tří hlavních velitelů byl Yitzhak Shamir, který se později stal premiérem Izraele). „Útočníci zabíjeli ve vesnici bez rozdílu – muže, ženy, děti a staré osoby. Operaci ukončili tím, že své „vězně“ naložili na nákladní automobily a projeli ulicemi židovské části Jeruzaléma s „vítěznou přehlídkou“. „Vězni“ byli pak vráceni do vesnice a zabiti. Počet zabitých vesničanů byl 245, včetně mužů, žen a dětí.“

Před koncem britského mandátu 15. května 1948 bylo sionistickými jednotkami napadeno a dobyto téměř 200 palestinských vesnic. Mnoho obyvatel bylo zraněno anebo zemřelo a ostatní byli vyhnáni či ve strachu uprchli ze svých domovů.”

This entry was posted in Píše se jinde, Zprávy and tagged , , . Bookmark the permalink.