Útok na Gazu: Mezinárodní očití svědkové vyzývají k akci

14. listopadu 2012 | International Solidarity Movement

V 15:35 se Gaza začala otřásat pod útoky izraelských bezpilotních letounů, apachů, F16 a námořních lodí. Mezi prvními zabitými byl Ahmed al-Jabari, náčelník štábu militantního křídla Hamas. Palestinská opozice spustila odplatu a její ozbrojené složky vypálily tucty raket směrem na Izrael. Od prvního útoku na Gazu dnes odpoledne [14. listopadu] uskutečnil Izrael 50 náletů, při kterých bylo zabito nejméně 8 lidí. Mezi zabitými byly i dvě malé děti a těhotná matka s dvojčaty. Ministr zdravotnictví dále informoval, že více než 90 lidí je zraněných.

Strach z toho, že Izrael zahájí velkou pozemní operaci roste. Přispívá k tomu fakt, že na severu Gazy shodil letáky varující před hrozící plošnou invazí v této oblasti a pokračujícími útoky.

Zasažením auta s jedním z velitelů Hamasu, Ahmedem al-Jabarim, a s jeho pomocníkem Mohamedem Al-Hamsem, který později zemřel v nemocnici, zahájil Izrael vojenskou akci nazvanou „Operace píliř obrany“. Po zmíněném atentátu následovalo několik náletů napříč pásmem Gazy na oblasti obydlené civilisty.

Brzy odpoledne zakotvily izraelské vojenské lodě blízko břehů Gazy a začaly pálit směrem na pevninu. Přibližně v 8 hodin večer vypálily izraelské námořní síly 12 až 15 ran z děl na severozápadně ležící Beach Camp v Gaza City (největší město v Gaze).

Mnoho lidí očekává, že ofenziva bude pokračovat několik dní. Izraelský premiér Benjamin Netanyahu se totiž vyslovil, že je připraven operaci rozšířit. Ministr obrany Ehud Barak dnes prohlásil, že provokace, kterou Izrael utrpěl ve formě raket letících z Gazy do osad na jihu Izraele, je nutí takto reagovat. „Jasně prohlašuji, že izraelští obyvatelé nebudou trpět podobné akce. Cílem je zasáhnout rakety a organizaci Hamas.“ Nicméně většina obětí těchto akcí jsou civilisté. Lidé v Gaze si dělají zásoby jídla a paliva a ukrývají se ve svých domovech. Zaměstnanci většiny mezinárodních organizací dostali zákaz vycházení.

Nemocnice v celé Gaze jsou zaplaveny raněnými z posledních útoků. Ministr zdravotnictví Dr. Mafed el-Makha el-Makhalalaty na tiskové konferenci před nemocnicí al-Shifa prohlásil, že nemocnice trpí nedostatkem zdravotnického materiálu. Důvodem je pokračující uzavření pásma Gazy a zvýšený počet útoků od minulého týdne, při nichž bylo zabito několik dětí. Dnešním útokem zůstaly nemocnice bez léků a bez zdravotnického vybavení.

Vyzýváme lidi svědomí na celém světě, aby se postavili proti této nezákonné agresi vůči palestinským civilistům. Mezinárodní společenství musí urgentně jednat za ukončení těchto násilných útoků.

Související informace:

This entry was posted in Zprávy and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.