Izrael schválil zákon, podle kterého budou Palestinci muset hradit nucené demolice vlastních domů

29. června 2011 | Saed Bannoura, IMEMC News

Výbor izraelského parlamentu Knessetu přijal v prvním čtení zákon, který nařizuje, aby Palestinci, jejichž domovy jsou zničeny izraelskou armádou, uhradili vládě náklady na demolici.

Demolice domu v Hebronu na Západním břehu Jordánu

Zákon bude nyní postoupen Knessetu pro poslední čtení a vzhledem k současnému návrhu jeho obsahu se předpokládá, že bude přijat.

Od roku 1967 izraelské síly srovnaly se zemí celkem 24 813 palestinských domů. Devadesát procent z nich bylo zničeno z “administrativních” důvodů. Takové domovy byly buď postaveny bez stavebního povolení, nebo se nacházely v oblasti určené pro rozšiřování nebo výstavbu nových izraelských kolonií či parků. Izraelské úřady přitom již od roku 1967 neudělily žádné stavební povolení pro palestinskou výstavbu na okupovaných územích. Ve zbylých deseti procentech případů se pak jednalo o “trestné” demolice domovů patřících Palestincům, jež byli obviněni z provádění útoků na Izrael, případně domovů patřících jejich rodinám.

V prvních pěti měsících roku 2011 zdemolovaly izraelské síly více domovů, než v celém předchozím roce. Následkem této politiky zůstalo 706 Palestinců, včetně 341 dětí, bez střechy nad hlavou. Tato čísla jsou uvedena v současné zprávě vydané izraelskou civilní správou.

Pokud bude zákon v Knessetu přijat, každý Palestinec, jehož dům byl zničen izraelskou armádou, bude muset zaplatit tisíce dolarů, aby pokryl náklady na demolici. Již nyní je mnoho palestinských majitelů nemovitostí, zejména v Jeruzalémě, nuceno platit za demolice vlastních domů.

Izraelské síly při vykonávání demolic používají v USA vyrobené obrněné buldozery D9 od společnosti Caterpillar Corporation. To vedlo mnoho amerických a mezinárodních aktivistů k zahájení kampaní bojkotu této firmy, s odvoláním na porušování mezinárodního práva a IV. Ženevské konvence.

 

This entry was posted in Zprávy and tagged , . Bookmark the permalink.