Tereza Spencerová: Kauza Džamal: Ukázková ztráta soudnosti

7. ledna 2014 | Literárky.cz

džamál-BWDosud neobjasněná smrt palestinského velvyslance v Praze Džamála al-Džamala po bezmála týdnu nabízí řadu ponaučení. A nejsou moc příjemná.

Prvním budiž zjištění, že s českými médii je to horší, než jsme si možná mysleli. Bizarní pohled na sérii jen těžko uvěřitelných projevů neserióznosti začal v pátek 3. ledna, kdy ČTK napsala, že „policisté během vyšetřování nalezli na území nového sídla ambasády několik zbraní. Podle nepotvrzených informací ČTK mohlo jít až o 70 rychlopalných pušek.“ Zdroje z ČTK, které jsou s případem obeznámeny, webu Literárek potvrdily, že zdrojem této informace byl „kdosi z magistrátu, snad přímo ze suchdolského“, což ostatně agentura mírně upřesnila i v následujících zprávách, kdy už její formulace zněla: „Vedení Prahy 6 s odvoláním na zdroje z vyšetřování ČTK v pátek uvedlo, že se na místě našlo 70 kusů zbraní“.

Týž den, tedy 3. ledna, Suchdol požádal ministerstvo zahraničí, aby přemístilo palestinské velvyslanectví do jiné čtvrti. Starosta Petr Hejl, který byl zvolen za Sdružení občanů Suchdola (SOS), konstatoval, že „palestinští diplomaté ztratili důvěru městské části“.

Postavíme-li ale obě tyto informace z 3. ledna vedle sebe, vzniká jako by důkaz kruhem – kdosi z místa události vypustí informaci o arzenálu zbraní a okamžitě, ovšem už na základě „informací z médií“ argumentuje proti ambasádě…

Další dimenzi této podivné konstrukci přidal bývalý náčelník generálního štábu české armády generál Jiří Šedivý. Ten už začal mluvit rovnou o „dobře organizované distribuční síti zbraní a výbušnin, kdy se pod diplomatickým krytím uskutečňuje rozsáhlý transfer zbraní s přesnými adresáty výzbroje“. Aktuálně.cz, jemuž generál Šedivý své smyšlenky předal, poslušně naslouchalo a jeho tvrzení nijak nezpochybňovalo. Generál, dnes vedoucí oddělení bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut, v jehož správní radě sedí mnozí současní i bývalí vysocí činitelé ODS, se tak mohl náležitě rozmáchnout: „Znovu ale říkám – ten zbrojní sklad nemohl sloužit k obraně palestinského velvyslanectví. Ať si zkoušejí opít podobnými bajkami někoho jiného.“

A přisadili si další experti. Bývalý šéf rozvědky Karel Randák (znovu na Aktuálně.cz) prohlásil: „Jasně že má generál Šedivý pravdu. To je bez debat! Vůbec mě to nepřekvapuje. (…) Jestliže tento skandál v podobě shromažďování zbraní a výbušnin Palestinci v co nejkratší době věrohodně nevysvětlí, měly by je české úřady bez pardonu vypovědět. Diplomaté, kteří porušují všechny myslitelné zásady, nemají v Česku co pohledávat. Jenomže mě nenapadá, jak by to mohli vysvětlit.“

A nejmenovaný policista: „Jakmile ty ´kalachy´ dostanete diplomatickou poštou do schengenského prostoru, můžete je bez překážek distribuovat do všech zemí Evropské unie. A vždy přesně tam, kam potřebujete. Respektive do míst, kde s těmito bouchačkami připravujete ozbrojenou akci.“

To vše stále jen na základě nepodložené zprávy, kterou do světa vypustila ČTK…

Než jsme stihli vyhlásit Palestině rovnou válku, nevydržel policejní prezident Martin Červíček: „Musím se razantně ohradit proti dezinformacím, že policisté odvezli na 70 zbraní. Je to nesmysl, bylo jich dvanáct,“ prohlásil pro MF DNES. A agentura AP citovala náměstka palestinského ministra zahraničí, podle něhož jsou zbraně legální: „České straně jsme uvedli, že ty zbraně byly na ambasádě dlouho, už od časů bývalého československého režimu. Byly buď povolené, nebo to byly dary pro velvyslance,“ řekl.

Červíček dodal, že zbraně jsou nyní podrobovány „genetickému a balistickému zkoumání“, což je ale podle penzionovaného experta z Kriminalistického ústavu „jen hraní se slovíčky.“ „Genetický materiál na pistoli, u níž je pravděpodobné, že ji drželi v ruce dva i více lidí, prakticky určit nelze, protože je tam jen směska, tím spíš, že by ho pak museli s něčím porovnat. Chci vidět, jak by odebírali DNA lidem s diplomatickou imunitou,“ konstatoval expert pro web Literárek. „A tak mohou vlastně jen rozeslat balistické údaje do světa a čekat, jestli se někde s něčím neshodnou. To by ale měli víc štěstí než rozumu.“

Co tedy víme?

Třeba to, že ČTK umí být nespolehlivá.

Že Suchdol nejspíš umně hraje jakousi svou hru. („Jako řešení se nabízí třeba zřízení samostatné policejní služebny, která by řešila nejen ambasádu, ale i celé území Suchdola-Lysolaje. To tady chybí,“ řekl jaksi bokem Petr Hejl pro ihned.cz).

Že mainstreamová média přebírají výmysly bez kritického zhodnocení a že jejich důvěryhodnost zase o něco klesla.

Že generál Šedivý má sklony k fantazírování a že je tím pádem dobře, že už není jedním z nejvýše postavených mužů v české armádě, natož v NATO.

Že policie už téměř týden se zabavenými zbraněmi cosi kutí, ale není jasné, co.

Že vyvolat protipalestinské nálady je v ČR velmi snadné (aniž by kdo bral v potaz, že zbraně jsou na všech ambasádách, a nebo že palestinští diplomaté jsou vydáváni za teroristy, byť zastupují palestinskou samosprávu, tedy cosi jako protektorátní vládu na územích okupovaných Izraelem, tedy spojencem České republiky).

A co nevíme?

To nejdůležitější: Jak palestinský velvyslanec, jehož tělo bylo v pondělí převezeno běžnou linkou přes Tel Aviv do Ramalláhu, zemřel? Je jen otázkou, jestli se to někdy dozvíme, nebo jestli i tato kauza vyzní do ztracena, jak je u nás dobrým zvykem.

 

Související:

Michal Musil: Útočí na nás Palestinci? Nebo je riziko jinde?

This entry was posted in Zprávy and tagged , . Bookmark the permalink.