21. července 2014 | Lékaři bez hranic
Většinu raněných nebo zabitých v Gaze od začátku ofenzivy „Ochranné ostří“ tvoří civilisté, pod palbou se ocitají i zdravotníci a záchranáři, prohlásila dnes mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF).
Týmy Lékařů bez hranic viděly prchat stovky osob z intenzivně bombardované čtvrti Šadžajá na východě města Gaza. V nemocnici Shifa, kde Lékaři bez hranic pracují, většina raněných na urgentním příjmu jsou ženy a děti. Záchranáři riskují životy, aby evakuovali raněné z válečné zóny. Lékaři bez hranic žádají Izrael, aby zastavil bombardování civilistů chycených do pasti v Pásmu Gaza a respektoval zdravotnický personál a zdravotnická zařízení.
„Bombardování je nejen velmi intenzivní, ale také nepředvídatelné, což činí Lékařům bez hranic i dalším zdravotníkům značné obtíže, když se snaží pohybovat po městě a poskytoval lidem nutnou zdravotní péči. Zdravotníci i zdravotnická zařízení musejí být respektována, do blízkosti nemocnic nebo sanitek by neměly dopadat žádné střely,“ prohlásil Nicolas Palarus, projektový koordinátor Lékařů bez hranic v Gaze.
Na jednotce intenzivní péče pro popálené v nemocnici Shifa vedle sebe leží dva bratři. Jednomu je osm let, druhému čtyři, oba mají vážné popáleniny po celém těle. Dnes ráno na jejich dům spadla raketa. Jsou jedněmi z civilistů raněných v noci ze soboty na neděli a během neděle, kdy se čtvrť Šadžaná ocitla pod izraelskou palbou. „Polovina lidí, které přijímáme na resuscitační jednotku, zemře během několika minut po příjezdu do nemocnice, druhá polovina potřebuje okamžitý chirurgický zákrok,“ říká Audrey Landmann, koordinátorka zdravotních aktivit Lékařů bez hranic v Gaze. „A nejméně polovina z nich jsou děti.“
Od začátku pozemní ofenzivy narůstá počet raněných geometrickou řadou. „Zatímco oficiální prohlášení tvrdí, že pozemní ofenzíva má za cíl zničení tunelů, v terénu vidíme, že bombardování nemá jasný cíl a že umírají převážně civilisté,“ potvrzuje Nicolas Palarus.
Tříčlenná rodina místního zaměstnance Lékařů bez hranic požádala organizaci o azyl. Našla útočiště na pooperačním oddělení Lékařů bez hranic ve městě Gaza. „Nemají kam jít a překročení hranic je naprosto nereálné. Přístřeší zbudovaná OSN jsou přeplněná a panují tam znepokojivé hygienické podmínky,“ vysvětluje znepokojeně Nicolas Palarus.
V neděli ráno uniklo jedno ze zřetelně označených vozidel Lékařů bez hranic jen o vlásek výbuchu, bomba dopadla 300 metrů od něj, přestože Izrael zaručil organizaci bezpečný pohyb od přechodu Erez až do Gazy, aby mohla na místo dopravit další chirurgický tým. V nemocnici Shifa viděli Lékaři bez hranic dva mrtvé záchranáře a další dva zraněné během toho, co se snažili dopravit raněné ze čtvrti Šadžaná.
Lékaři bez hranic reagují na krizi podporou nemocnice Shifa ve městě Gaza. Mají zde kompletní chirurgický tým, dodávají vybavení a zdravotnický materiál potřebný pro ošetření raněných a poskytují ze svých dvou krizových skladů léky pro jih a sever Pásma Gazy. Pooperační klinika Lékařů bez hranic funguje jen na 10–30 % svých kapacit, protože bombardování brání pacientům v přístupu na kliniku. Konflikt úplně přerušil dlouhodobé aktivity v nemocnici Nasser v Khan Younis. Lékaři bez hranic pracují v Gaze už více než 10 let – provozují zde zdravotnické aktivity, poskytují chirurgickou a psychologickou péči a reagovali na krize v letech 2009 a 2012.
Související zprávy Lékařů bez hranic:
- Lékaři bez hranic po začátku izraelské pozemní ofenzívy posilují svůj tým
- TZ: Gaza – Populace v obležení
- Více o aktivitách Lékařů bez hranic na Palestinských územích
Související v angličtině: